Çeşitli klinik örneklerden izole edilen Streptococcus agalactıae suşlarının antibiyotik duyarlılıkları
Isolation and identification of group b Streptococcus from trimester of pregnant women
  1. Tez No: 415172
  2. Yazar: DLZAR BAYZ RAHMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Erbil-kurdistan bölgesindeki doğum hastahanesinde Haziran- Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Gebeliklerinin 35-37. haftaları arasındaki arasındaki kadınlardan 157 vajinal sürüntü örnekleri alındı. Prospektif bir çalışma olan bu araştırmada, gebe kadınların vajen örneklerinde GBS kolonizasyonu ve etkenlerin antibiyotik duyarlılıkları belirlendi. Vajinanın giriş alanından alınan sürüntü örneklerine, kanlı agar kültürü ve standart bakteriyolojik teknikler uygulanmıştır. Kültürel, morfolojik ve biyokimyasal özelliklerine göre Streptococcus agalactiae türleri tanımlanarak antibiyotiklere duyarlılık testleri yapılmıştır. 157 gebe kadına ait vajinal örneğin 19'undan ( %12.10) GBS türü izole edildi. Çalışmamızda suşların tamamı penicillin, vancomycin ve amoxicilline duyarlı bulunurken, chloramphenicol'e %94.44, clindamycine %94.11, erythromycine %93.75, ciprofloxacin'e %89.47 ve cefatoxime %83.33 oranında duyarlı bulundu. Suşların tamamı (%100) doxycycline ve oxacilline dirençli idi.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out between June – December 2015 One hundred fifty seven vaginal swab specimens were obtained patient has pregnant gestation age between 35 to 37 week from maternity teaching hospital in Erbil-Kurdistan region . A prospective study was performed to determine the prevalence of GBS colonization in the vagina of pregnant women and the antibiotic susceptibility pattern of the isolates. We also aimed to identify risk factors associated with GBS colonization. Low vaginal swabs were collected and cultured on the blood agar , a presumptive identification of isolates was made using standard bacteriological methods. Identify of Streptococcus agalactiae according to the cultural characteristics, morphological features and biochemical reaction.Sensitivity tests for these isolated bacteria to antibiotics which include ten antibiotics were done. GBS strains were isolated from 19out of 157 patients, corresponding to a colonization rate of 12.10%. In our study showed that the sensitivity of GBS to penicillin, vancomycin and amoxicillin (100%), chloramphenicol (94.44), clindamycin (94.11%), erythromycin( 93.75), ciprofloxacin( 89.47 ) , cefatoxime (83.33 ). And all isolates were resistant 100 % to doxycycline and oxacilline.