Kahramanmaraş ili Andırın ilçesinde 3 farklı orman tipinde bazı Coleoptera familyalarının çeşitliliği üzerine incelemeler
The studies of some Coleoptera families in 3 forest type in Andirin, Kahramanmaras province
  1. Tez No: 415203
  2. Yazar: BÜLENT LAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE SERAP AVGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Araştırma, farklı orman tiplerini bünyesinde bulunduran Kahramanmaraş Andırın bölgesinde 2013 ve 2014 yıllarında Nisan-Ekim ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Böcekleri yakalamak için pencere ve çukur tipi tuzaklar kullanılmıştır. Kurulan tuzaklardan toplam 2323 ergin toplanmıştır. Araştırma konusu familyalara ait 82 tür belirlenmiş ve bu türlerin 70 tanesi tür bazında, 12 tür ise cins bazında teşhis edilmiştir. Cerambycidae familyasından Stenocorus andirinicus sp. nov. yeni bir tür olarak tanımlanmış, Carabidae familyasından Procherus syriacus ssp.nov. türününde yeni bir alt tür olduğu düşünülmektedir. Bu tezde çalışılan 10 familyaya ait 43 tür Kahramanmaraş için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Tespit edilen her türün, arazide elde edilen ekolojik özellikleri, konukçu bitkileri, fenolojileri, toplama kayıtları, ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda Sedir+Meşe araştırma alanı Shannon-Weiner ve Simpsons indexlerine göre 48 türle en fazla çeşitliliğe sahip araştırma alanı olduğu tespit edilmiştir. Yapılan benzerlik hesaplamalarında Bray-Curtis, Sorensen ve Jaccard benzerlik indexlerine göre 2013 yılı için Sedir+Meşe araştırma alanı ile Kayın araştırma alanı, 2014 yılında da Sedir+Meşe araştırma alanı ile Meşe araştırma alanı birbirine benzer bulunmuştur. Doğal yayılışının dışında bulunan Kayın Araştırma alanı, endemizm oranının yüksekliğiyle dikkat çekmektedir. Bu çalışma, bölgedeki Meşe, Sedir+Meşe ve Kayın ormanlık alanlarda Anobiidae, Bostrichidae, Buprestidae, Cerambycidae, Cetoniidae, Elateridae, Carabidae, Erotylidae, Melandryidae, Mycetophagidae çeşitliliğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca bu araştırmanın gelecekte yapılacak ekolojik ve faunistik çalışmalara yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In current study, identification of fauna, diversity, and ecology of some saproxylic beetles in three forest types (oak, cedar+oak, and beech) was studied. The study was conducted in Kahramanmaras-Andırın province from April to October in 2013 and 2014. Window and pit-fall trap were used to collect the beetles. İnsects belonging to predetermined 10 families (Anobiidae, Bostrichidae, Buprestidae, Cerambycidae, Cetoniidae, Elateridae, Carabidae, Erotylidae, Melandryidae, Mycetophagidae) were found. Total of 2323 adult beetles were collected from the set traps . 82 species belonging to selected families were identified, 70 species of which in species base, 12 total of species were in family base. A species Stenocorus andirinicus sp.nov.from Cerambycidae familya species were described as new species. A species from Carabidae family (Procherus syriacus ssp. nov.)was predicted as new sub-species. In the study, 43 species were detected as new records for Kahramanmaraş. The major characteristics including ecological features, host plants, phenology, collection records, genus and family names for all species were arranged and presented in alphabetical order. Cedar+oak forest with 48 saproxylic beetle species demonstrated the highest diversity index according to Shannon-Weiner and Simpsons index. Cedar+oak forest and beech forest in 2013 and cedar+oak forest and oak forest in 2014 found similar according to Bray-Curtis, Sorensen and Jaccard similarity test. The relict beech forest in the region demonstrated relatively high endemism in terms of beetle diversity. This study presented the diversity of saproxylic beetles in the region. Furthermore, the outcome of the study may lead to new researches on the ecology and fauna of saproxylic beetles in Turkey.