Malatya ilinden selekte edilen bazı kızılcık (Cornus mas L.) genotiplerinde farklı IBA uygulamalarının yeşil çeliklerin köklenmesi üzerine etkileri
The effects of the different IBA applications on rooting green cuttings on cornelian cherries (Cornus mas L.) genotypes that are chosen in Malatya
- Tez No: 415204
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma Malatya İlinde seleksiyon yoluyla seçilen 6 kızılcık (Cornus mas L.) genotipinin (4409, 4410, 4416, 4420, 4423, 4425) yeşil çelikle çoğaltılmasında farklı IBA (Indole bütirik asit) uygulamalarının köklenme ve kök kalitesi özellikleri üzerine etkilerini belirmek amacıyla yapılmıştır. Çelikler Ağustos ayında alınmış ve bunlarda köklenmeyi teşvik etmek amacıyla 0, 2000, 3000 ve 3500 ppm dozlarında IBA kullanılmıştır. Araştırmada köklenme oranı, canlı kalma oranı, yan kök dallanma sayısı, kök çapı, kök yaş ağırlığı ve kök kuru ağırlığı özellikleri incelenmiştir. IBA uygulamalarında en yüksek köklenme oranı 4425 nolu tipte 3500 ppm dozundan elde edilmiştir. Yine canlı kalma oranı en yüksek 4425 nolu tipte gerçekleşmiştir. Tüm tiplerde en yüksek dallanma oranı 3500 ppm IBA dozunda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This work has been done in order to determine the effects of 6 Cornelian Cherries genotypes chosen with selection in Malatya upon various IBA applications' rooting and the root quality features during the process of reproducing with the color green. The cutting has been received in August. In order to promote the rooting, 0, 2000, 3000 and 3500 ppm dosage IBA have been used. During the research, the rate of rooting and survival, the amount of ramification, the root diameter, root soppy weight and root sere weight features have been studied. The highest rooting amount in IBA application has been obtained in number 4425, 3500 ppm dosage. Accordingly, the highest rate of survival has been obtained from number 4425 type. The highest ramification amount has been seen in 3500 ppm IBA dosage.