Investigation of effect of operational parameters on vertical roller mills' performance
İşlem değişkenlerinin dik değirmen performansı üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 415233
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN BENZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma çalışmasında amaç, işlem değişkenlerinin dik değirmenlerin performansına olan etkisinin araştırılmasıdır. Test çalışmaları Loesche GmbH'ya ait gezici cevher öğütme tesisinde yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, bir tasarım değişkeni olan kenar yüksekliğinin etkisi, öğütme yükünün etkisi, sınıflandırıcı dönüş hızının etkisi, hava hızının etkisi ve değirmen içi basınç farkının etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Testler sırasında kullanılan besleme malzemesi 17,8 kWh/t Bond iş indeksine sahip epitermal kuvars damar tipi altın cevheridir. Çalışmalar sırasında, işlem değişkenlerinin dik değirmenlerin performansına olan etkisinin araştırılması üzerine birçok test yapılmıştır. Bu bağlamda sistematik deney planları yapılmış ve test planları çerçevesinde; kenar yüksekliği, öğütme yükü, sınıflandırıcı hızı, hava hızı ve değirmen içi basınç farkı değişkenleri; birim enerji tüketimi, ürün tane boyu ve birim aşınma değerleri göz önünde tutularak testler gerçekleştirilmiştir. Testler sırasında yapılan ölçümler, elek analizi verileri kullanılarak; işlem değişkenleri ile dik değirmen performansı arasında ilişkiler kurulmuştur. Bu çalışmanın sonucu olarak, işlem değişkenlerinin dik değirmenin performansı ve öğütme davranımı hakkında incelemeler ortaya konulmuştur. Değişkenler arası ilişkiler ve değişkenlerin performans üzerine etkileri detaylı bir şekilde incelenmiş ve açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research study was aimed to investigate the effect of operational parameters on vertical roller mills' performance. Test works were held at a mobile ore grinding plant (OGPmobile) which belongs to Loesche GmbH. According to aim; effect of dam ring height (design parameter), effect of grinding load, effect of classifier rotor speed, effect of airflow rate and effect of mill differential pressure have been investigated. Test material was epithermal quartz vein type gold ore which has a Bond Work Index 17.8 kWh/t. Within the thesis study, grinding test works were performed to investigate the influences of the design and operating parameters on vertical roller mill grinding performance. In this context, systematic test plans have been generated. According to test plans; dam ring height, grinding pressure, classifier rotor speed, airflow rate, mill differential parameters were tested by considering specific energy consumption and product fineness of the mill. By using measurements, and analysis; relationships between different operational parameters and their effect on vertical roller mill performance has been identified. In consequence of this study, effects of operational parameters have been investigated on performance of vertical roller mills. The relations and effects are discussed and explained in details.