Beta-katenin ile apoptozis arasındaki ilişkinin sitolojik ve immünositokimyasal yöntemlerle araştırılması
Examination of interaction between beta-catenin and apoptosis by cytological and immunocytochemical methods
- Tez No: 415251
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAYESTE DEMİREZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Çalışmamızda β-katenin proteini ile apoptozis arasındaki ilişkinin sitolojik ve immünositokimyasal olarak araştırılması amacıyla 224 hastanın servikovajinal örnekleri incelenmiştir. Bu olgular içinde hiçbir enfeksiyon ve atipik değişiklik saptanmayan 144 olgu (%64,3) kontrol grubu, 80 olgu (%35,7) ise çalışma grubu olarak kabul edilmiştir. Çalışma grubu ise atipik olgular (n=17, %21,3) ve enfeksiyon olguları (n=63, %78,7) olmak üzere iki kategoride değerlendirilmiştir. Sitolojik olarak apoptotik hücresel değişiklikler de saptanarak, kaydedilmiştir. İmmünositokimyasal yöntem kullanılarak β-katenin proteini ve apoptotik hücrelerin varlığı araştırılmıştır. Apoptotik hücrelerin saptanması için aktif kaspaz 3, 8, 9 antikorları kullanılmıştır. β-katenin proteininin zardaki pozitifliği ve sitoplazmadaki zayıf pozitifliği Wnt/β-katenin sinyal yolunun inaktif olduğunu gösterirken, sitoplazmadaki ve çekirdekteki pozitiflik ise sinyal yolunun aktif olduğunu göstermektedir. Bu verilere dayanarak, 224 olgunun 44'ünde (%19,6) sinyal yolunun aktif, 180'inde (%80,6) ise inaktif olduğu belirlenmiştir. Apoptotik hücrelerle β-katenin proteini arasındaki ilişki incelendiğinde, β-katenin proteininin hücre zarında, sitoplazmada ve çekirdekte negatif olduğu ve apoptotik hücrelerde Wnt/β-katenin sinyal yolunun inaktif durumda olduğu görülmüştür. Aktif kaspaz enzimlerine ait bulgular incelendiğinde; 224 olgunun 95'inde (%42,4) aktif kaspaz 3 [apoptozis (+)], 79'unda (%35,3) aktif kaspaz 3 ve 8 veya aktif kaspaz 3, 8 ve 9 [ölüm reseptörleri aracılı apoptozis(+)], 5'inde (%2,2) ise aktif kaspaz 3 ve 9 [mitokondri aracılı apoptozis (+)] enzimlerinin pozitif olduğu saptanmıştır. Wnt/β-katenin sinyal yolu aktivitesi ile apoptozis ve ölüm reseptörleri aracılı apoptozis arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenirken (p0,05). Aktif kaspaz 3, 8 ve 9 enzimlerine ait H-skor ortalamaları sinyal yolu aktif ve inaktif olgularda birbirleriyle karşılaştırıldığında, sinyal yolu aktif olgularda H-skoru ortalamalarının, sinyal yolu inaktif olan olgulara kıyasla daha yüksek olduğu ve H-skor ortalamaları arasında istatistiksel olarak da anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür (p0,05). Kaspaz enzimleri arasındaki ilişki incelendiğinde aktif kaspaz 3, 8 ve 9 enzimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif korelasyon olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, cervicovaginal samples of 224 cases were evaluated to examine interaction between β-catenin protein and apoptosis. Of these cases, 144 cases (64.3%) without any infection and atypical changes were the control group, 80 cases (35.7%) were formed the study group. Study group was evaluated in two categories as atypical cases (n=17, 23.3%), and infectious cases (n=63, 78.7%). Apoptotic cellular changes were also observed cytologically. β-catenin protein and the presence of apoptotic cells were investigated by using immunocytochemical method. To detect apoptotic cells, active caspase 3, 8, and 9 antibodies were used. Positivity of membranous β-catenin staining with weak cytoplasmic staining indicated that Wnt/β-catenin signaling was inactive, while positivity in the cytoplasm and nucleus showed active signaling. Thus, in 44 of 224 cases (19.6%) signaling pathway was active, in 180 cases (80.4%) was inactive. In the examination of interaction between apoptotic cells and β-catenin, it was observed that β-catenin protein was negative in the cell membrane, cytoplasm and nucleus and Wnt/β-catenin signaling was showed inactive in apoptotic cells. In the examination of the findings related with activated caspases, active caspase 3 were positive in 95 of 224 cases (42.4%) [apoptosis (+)], active caspase 3 and 8 or active caspase 3, 8, and 9 were positive in 79 cases (35.3%) [death receptor mediated apoptosis (+)], and active caspase 3, 9 were positive in 5 cases (2.2%) [mitochondria mediated apoptosis (+)]. Statistically significant relationship between activity of Wnt/β-catenin signaling, apoptosis and death receptor mediated apoptosis were determined (p0.05). When the mean of H-scores belonging to active caspase 3, 8, and 9 were compared with each other in view of signaling activity, the mean of H-scores were higher in the signaling active cases than the signaling inactive cases, also statistically significant relationship were found between H-scores (p0.05). In analysing the relationship between the caspase enzymes, significant positive correlation between active caspase 3, 8 and 9 was found.