Organosilan bileşikleri ile modifiye edilmiş doğal zeolitin terpenlerin dimerleşme reaksiyonundaki katalitik aktivitesinin araştırılması
Investigation of catalytic activities of organosilane-modified natural zeolite in the dimerization reactions of terpenes
  1. Tez No: 415250
  2. Yazar: BENSU ÖZYAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KARABAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Artan petrol fiyatları ve azalan fosil yakıt kaynakları, bu yakıtlara alternatif olabilecek yeni yakıtların üretilmesi konusundaki araştırma-geliştirme çalışmalarının hız kazanmasına neden olmuştur. Bu kapsamda akla gelen ilk alternatif biyodizeldir. Biyodizele ek olarak doğal kaynaklardan elde edilen terpen bileşiklerinin polimerik reçineler ve kil türü bazı malzemeler kullanılarak dimerleştirilmesi ve elde edilen dimerik maddelerin yakıt katkı maddesi olarak kullanılması da bir başka alternatiftir. Tez kapsamında yapılan çalışmanın ilk bölümünde, ülkemizde bol miktarda bulunan doğal zeolit Klinoptilolit, organosilan bileşikleri kullanılarak asidik aktif guruplar içerecek şekilde modifiye edilmiştir. İkinci bölümde ise, ilk kısımda elde edilen katalizörler; kamfen, pinen ve limonen gibi doğal terpen bileşiklerinin dimerleşme reaksiyonunda katalitik aktivitesi araştırılmış ve optimum reaksiyon koşulları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increment of petroleum prices, and the decrease in fosil fuel resources resulted with a rapid improvement of research and development studies for alternative fuel sources. For this concern, the first alternative fuel is biodiesel. In addition to biodiesel, dimerization of terpene compounds derived from natural resources by using polymer resins and clays and usage of the dimer products as fuel additives is another alternative. Within the scope of this thesis, firstly the natural zeolite Clinoptilolite, which is widely found in our country, is modified with organosilane compounds in order to obtain acidic active sites. Secondly, the catalysts developed in the first section of the thesis are used as catalysts for the dimerization reactions of natural terpene compounds such as camphene, pinene and limonene and their activities and optimum reaction conditions are determined.