Sakalıkesik ovası toplulaştırma alanında yaygın toprakların özellikleri ve oluşum karakteristikleri
Properties and formation characteristics of soils commonly found in the land consolidation area of the Sakalıkesik plain
- Tez No: 415255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜDAHİR ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma ile“Sakalıkesik Ovası Toplulaştırma Alanında Yaygın Toprakların Özellikleri ve Oluşum Karakteristikleri”belirlenmiştir. Çalışma ile Sakalıkesik Ovasını temsil etmek amacıyla fizyografik konum ve morfolojik özellikler dikkate alınarak 4 farklı noktada toprak profilleri açılmıştır. Açılan profillerden horizon esasına göre bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri alınarak laboratuvara taşınmış ve gerekli analizler yapılmıştır. Arazide saptanan özellikler ve laboratuvar analizleri değerlendirilerek topraklar, ABD sınıflandırma sistemine göre; Entisol ve Inceptisol sıralarına sokulmuştur. Araştırma alanı topraklarından 1 ve 4 numaralı profille temsil edilen topraklar, Entisoller sırasına, Ustent alt sırasına ve Haplusent büyük grubuna sokulmuştur. Toprakların 2 ve 3 numaralı profillerle temsil edilenleri ise Inceptisol sırasına, Ustept alt sırasına ve sırasıyla Agriustept ve Haplustept sırasına sokulmuştur. Araştırmanın yapıldığı alanda yayılım gösteren topraklar Palandöken dağlarından taşınarak biriktirilmiş kolufluviyal materyaller üzerinde gelişmiş genç topraklardır. Araştırma alanında incelenen toprak profillerinde horizon farklılaşmasının belirgin olmadığı, belli derinlikte zayıf (B) horizonunun oluştuğu ve genetik toprak gövdesi (solum)'nin altında derin bir birikinti materyalinin varlığı gözlemlenmişitr. Bu çalışma ile Sakalıkesik Ovası'nda yapılacak sulama, toplulaştırma ve tarla içi geliştirme çalışmalarına toprak özellikleri ile olumlu katkılar sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine fundamental properties and soil formation characteristics of soils commonly found in the consolidation area of the Sakalikesik plain. Soil profile descriptions were made in 4 different locations based upon physiographic and morphological properties of the Sakalikesik plain. Disturbed and undisturbed soil samples were taken from each horizons, carried to the laboratory and analyzed. Properties and characteristics defined either during land surveys or determined at laboratory were evaluated, and soils in the study area were classified as Entisols and Inceptisols according to the USA Classification System. Soil Order, Suborder and Great Groups for the soils numbered as 1 and 4 were Entisols, Ustent and Haplusent, and for the soils numbered as 2 and 3 were Inceptisols, Ustept, and Argiustept-Haplustept, respectively. Soils in the study areas are formed on collu-fluvial materials carried and deposited from the Palandoken Mountains. It was determined that horizon formation was not so clear, and only a very weak B horizon formation was present and very deep deposited material was exist under the solum. The results of this study may provide useful information for the studies related to the irrigation, land consolidation and field improvement projects studies in the Sakalikesik Plain.