Toprak özellikleri ile doygun hidrolik iletkenlik arasındaki ilişkilerin pedotransfer fonksiyonlarla değerlendirilmesi
Evaluation of relationships between soil properties and saturated hydraulic conductivity by pedotransfer functions
- Tez No: 548031
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tarım, ekoloji ve çevre bileşenleri kapsamında toprak hidrolik özellikleri, toprak ve su yönetiminde önemlidir. Bu araştırmada, toprağın hidrolik özelliklerinin tayin edilerek, doygun hidrolik iletkenliğin dolaylı olarak belirlenmesi ve sonuçların literatür de mevcut pedotransfer modellerle karşılaştırması amaçlanmıştır. Araştırma, Erzurum Sakalıkesik ovasında Özbek ve Yukarı Yenice köyleri arasındaki alandan pulluk tabakasını temsil eden derinlikten alınan 20 toprak örneği üzerinde yürütülmüştür. Örneklerin bazı fiziksel, mekaniksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Doygun hidrolik iletkenlik tayini, toprak örneklerinden hazırlanan
Özet (Çeviri)
Within the scope of agriculture, ecology and environmental components, soil hydraulic properties are important in soil and water management. In this study, it was aimed to determine some hydraulic properties of soil for indirectly estimating saturated hydraulic conductivity from basic characteristics of soil and to compare the results with the existing pedo transfer models given in literature. The research was carried out on 20 soil samples taken from plow layer in the area between the Özbek and Yukarı Yenice villages in Erzurum Sakalıkesik plain. Some physical, mechanical and chemical properties of the soil samples were determined. Saturated hydraulic conductivity was determined on prepared soil samples with