Erzurum-Sakalıkesik Ovası topraklarının sulama yönünden incelenmesi üzerine bir araştırma
A Research on investigation of soils in Erzurum-Sakalıkesik plain in terms of irrigation
- Tez No: 58526
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, gelecekte sulu tarıma açılacak olan Erzurum-Sakalıkesik Ovasında sulu tarıma geçilmeden önce bitki sulama programlarının, sulama yöntemlerinin ve özellikle karık ve uzun tava yöntemi ile sulanacak alanlar için karık ve tava boyutlarının belirlenmesidir. Dolayısıyla toprak ve su kaynaklarının en iyi şekilde kullanımının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma sahasında farklı yerlerde açılan 42 adet profilde farklı derinliklerden bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri alınarak, tarla kapasitesi, solma noktası, bünye, pH, elektriki iletkenlik ve organik madde tayinleri yapılmıştır. Profil açılan her yerde dört tekerrürlü olarak çift silindirli infiltrometre ölçümleriyle toprakların infiltrasyon özellikleri incelenerek, infiltrasyon denklemleri belirlenmiştir. Bu eşitliklerle toprakların faydalı su tutma kapasiteleri kullanılarak ova toprakları için uygun olabilecek tava ve karık uzunlukları belirlenmiştir. Bütün bu yapılan çalışmalarla ilgili olarak elde edilen sonuçlar aşağıdadır. Araştırma sahası topraklan bünye yönünden genellikle orta bünyeli topraklardır. Ancak, sahanın bazı kısımlarında ince bünyeli topraklar da mevcuttur. Ova topraklarının tarla kapasitesi değerleri hacım olarak % 10.71 ile % 54.90 arasında değişmektedir. Daimi solma noktası değerleri hacım olarak % 4.87 ile % 27.53 arasında değişmektedir. Su tutma kapasiteleri 100 cm toprak derinliği için 5.8 cm ile 33.0 cm arasında değişmektedir. Bulunan bu değerler tekstüre uygundur. Araştırma sahası topraklarının hacım ağırlığı değerleri 0.62-1.55 g/cm3, porozite değerleri ise % 41.51 ile % 76.60 arasında değişiklik göstermektedir. Araştırma sahası topraklarının pH değerleri 6.30 ile 9.18 arasında değişmektedir. Elektriki iletkenlik değerleri de 58-468 p.mhos/crn/25 °C arasında bulunmuştur. Elde edilen değerlere göre ova topraklarında tuzluluk ve alkalilik yönünden herhangi bir sorunun olmadığı söylenebilir. Sulamada kullanılacak olan Lezgi Çayı ve Pisyan Deresi sulan yapılan analiz sonuçlarına göre Ti Aı sınıfına girmektedir. Dolayısıyla her türlü toprak ve bitki koşullarında rahatlıkla kullanılabilir. Araştırma alanı topraklarının belirlenen sabit infiltrasyon hızlan 2.26-39.57 cm/h arasında değişmektedir. Araştırma sahasının mevsimlik sulama suyu ihtiyaçları kurak, normal ve yağışlı yıllar için sırasıyla 7047 m3/ha, 4605 m3/ha ve 3524 m3/ha olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was undertaken to identify the most suitable plant-irrigation programs, to define the adequate irrigation methods and to determine especially the furrow and border sizes for agricultural lands in Erzurum-Sakalikesik plain which will be under irrigation in near future. Thus the main objective of this study was to determine the best utilizing prencibleji of soil and water resources for the study area. Disturbed and undisturbed soil samples were collected from different soil depth of 42 soil profiles throughout the research area. Field capacity, wilting-point, texture, pH, electrical conductivity and organic matter analyses were performed on these soil samples. Infiltration characteristics of all soil profiles were determined in the field using double- cylinder infiltrometer. Infiltration measurements were repeated four times and infiltration equations were identified. Using these equations and available water-holding capacities of research soils, appropriate border and furrow lengths were obtained. Results of the research are given as follow: In general soils studied had medium texture, but fine textured soils were also present in some parts of the research area. Field capacities of plain soils varied between 10.71 % and 54.90 %. Permanent wilti/ig-point values varied between 4.87 % and 27.53 % depending; upon soil texture. Water-holding capacity varied between 5.8 and 33.0 cm for 100 cm soil depth, which was also related to soil texture. Bulk densities of soils studied varied from 0.62-1.55 g cm-3, and porosity varied between 41.51 % and 76.60 %. The pH and electrical conductivity varied from 6.30 to 9.18 and 58 to 468 (imhos (cm-25 oQ-1. These results inducated that there was no problem regarding to salinity and alkalinity In the Sakalikesik plain soils. According to water analyses the waters of Lezgi Creek and the Pisyan Brook were classified as TıAı which could be used undery every soil and plant conditions. The final infiltration rates determined in the study area were between 2.26 and 39.57 cm.h-1. Amounts of seasonal irrigation water required were determined as 7047, 4605 and 3524 m3 ha-1, for dry, normal and wet years, respectively.