Steril ve steril olmayan kültür koşulları altında soğuğa-adapte olmuş bakterilerle lipaz üretimi
Lipase production by cold-adapted bacteria under sterile and non-sterile culture conditions
- Tez No: 415274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mevcut çalışma, steril ve steril olmayan kültür koşulları altında soğuğa adapte olmuş bakterilerle lipaz üretmek için gerçekleştirilmiştir. İzole edilen toplam 75 bakteri straini arasında en iyi lipaz üreticinin LP2 olduğu bulunmuştur. Bu izolat Pseudomonas sp. olarak teşhis edilmiştir. Ayrıca bu izolatın psikrotolerant karaktere sahip olduğu belirlenmiştir. Besin sınırlılığının yanısıra yüksek inokulum hacmi (3 ml/100ml) ve düşük sıcaklığın (15°C) seçilmesi sayesinde steril olmayan besiyerinde istenmeyen kontaminasyonlar tamamen engellenebilmiştir. Bu parametreler sabit tutulduğunda kültür pH' sının, atık yağ konsantrasyonunun, Tween 80 konsantrasyonunun ve inkübasyon süresinin optimal parametreleri sırasıyla 8.0, 4 ml/100 ml, 1 ml/100 ml ve 72 saat olarak belirlenmiştir. Deneyler bu optimal parametrelerde gerçekleştirildiğinde, steril besiyerine oranla steril olmayan besiyerinde daha yüksek lipaz aktivitesi elde edilmiştir. Steril ve steril olmayan besiyerindeki maksimum lipaz aktiviteleri sırasıyla 93,3 ve 96,8 U/L olarak belirlenmiştir. Mevcut sonuçlara dayanarak, izole edilen bu bakterinin soğukta ve alkali pH' da aktif bir lipaz kaynağı olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Soğuğa-adapte olan bakterilerle steril olmayan kültür koşulları altında lipaz üretimi ilk kez olarak mevcut çalışmada test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was performed to produce lipase from cold-adapted bacteria under sterile and non-sterile culture conditions. Among the total 75 bacterial strains isolated, LP2 was found to be the best lipase-producer isolate. This isolate was identified as Pseudomonas sp. It was also determined that this bacterium had a psychrotolerant character. Undesired microbial contamination could be completely prevented in non-sterile medium thanks to the selection of a high inoculum size (3 ml/100 ml) and low temperature (15°C) as well as nutritional rescriction. When these parameters were kept constant, the optimum values of culture pH, waste oil concentration, Tween 80 concentration and incubation time for the lipase production were determined as 8.0, 4 ml/100 ml, 1 ml/100 ml and 72 h, respectively. When the experiments were carried out at these optimal parameters, higher lipase activity was obtained in non-sterile medium compared to sterile medium. Maximum lipase activities in sterile and non-sterile media were determined as 93,3 and 96,8 U/L, respectively. Based on the present results, it is considered that the isolated bacterium may be used as a cold and alkaline active lipase source. The production of lipases by cold-adapted bacteria under non-sterile culture conditions was investigated for the first time in the peresent study.