Psikrotolerant maya Yarrowia lipolytica B9'un immobilize hücreleriyle steril olmayan peynir altı suyu ortamında sitrik asit üretimi
Citric acid production with immobilized cells of psychrotolerant yeast Yarrowia lipolytica B9 in non-sterile whey medium
  1. Tez No: 376237
  2. Yazar: NAZLI PINAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mevcut çalışma steril olmayan koşullar altında psikrotolerant mayalarla proteini giderilmiş peynir altı suyundan sitrik asit üretmek için gerçekleştirilmiştir. Proteini giderilmiş peynir altı suyu 15 dakika boyunca 90°C'lik sıcaklık uygulamasıyla hazırlanmıştır. Proteini giderilmiş optimal peynir altı suyunun toplam şeker ve protein içerikleri sırasıyla 43.6 ve 3.1 gr/lt olarak bulunmuştur. Toplam 26 maya straini arasında, psikrotolerant maya Yarrowia lipolytica B9'un en iyi sitrik asit üretici strain olduğu belirlenmiştir. Y. lipolytica B9 hücreleri sodyum alginat matriksi kullanarak immobilize edilmiştir. Proteini giderilmiş peynir altı suyu ortamında immobilize edilmiş Y. lipolytica B9 hücreleri ile maksimum sitrik üretimi için optimum kültür koşulları 20°C'lik sıcaklık, pH 5.5, 20 gr/lt'lik ilave laktoz konsantrasyonu, %2'lik sodyum alginat konsantrasyonu, 150/100 ml yatak sayısı ve 120 saatlik inkübasyon peryodu olarak belirlenmiştir. Benzer şekilde, maksimum sitrik asit/izositrik asit oranına aynı aynı kültür koşullarında ulaşılmıştır. Diğer taraftan, ilave azot (amonyum sülfat) ve fosfor (KH2PO4) kaynaklarının sitrik asit üretimini ve sitrik asit/izositrik asit oranını azalttığı bulunmuştur. Optimize edilmiş kültür koşulları altında, sitrik asit ve izositrik asidin konsantrasyonları 33.3 ve 4.9 gr/lt olarak belirlenmiştir. Optimize edilmiş aynı kültür koşulları altında, maksimum sitrik asit/izositrik asit oranı 6.79 olarak belirlenmiştir. İmmobilize hücreler sitrik asit konsantrasyonunun yanısıra sitrik asit/izositrik asit oranında hiç bir kayıp olmadan ard arda 3 reaksiyon döngüsü kullanılabilmiştir. Ayrıca, 4 ve 5. döngülerin sonunda sitrik asit konsantrasyonunda çok az oranda düşüş kaydedilmiştir. Bu çalışma steril olmayan kültür koşulları altında soğukta yaşayan mayaların immobilize hücreleriyle sitrik asit üretimi üzerine ilk araştırmadır.
Özet (Çeviri)
The present study was performed to produce citric acid from de-proteinized whey by psychrotolerant yeasts under non-sterile culture conditions. De-proteinized whey was prepared by using a temperature application of 90°C for 15 min. The total sugar and protein contents of optimal de-proteinized whey were found to be as 43.6 g/L and 3.1 g/L, respectively. Among the total 26 yeast strains, psychrotolerant yeast Yarrowia lipolytica B9 was found to be the best citric acid-producer strain. Y. lipolytica B9 cells were immobilized by using sodium alginate matrix. Optimum conditions for the maximum citric acid production by immobilized Y. lipolytica B9 cells in non-sterile whey medium were determined as temperature of 20°C, pH 5.5, additional lactose concentration of 20 gr/lt, sodium alginate concentration of 2%, 150 beads/100 ml and incubation time of 120 h. Similarly, maximum citric acid/izocitric acid rate could be reached at the same culture conditions. Conversely, it was found that additional nitrogen (ammonium sulphate) and phosphorus (KH2PO4) sources significantly decreased citric acid production and citric acid/izocitric acid rate. Under the optimized culture conditions, the concentrations of citric acid and izocitric acids were determined as 33.3 and 4.9 gr/lt, respectively. Under the same optimal culture conditions, the maximum citric acid/izocitric rate was found to be 6.79. Immobilized cells could be reused in 3 successive reaction cycles without any loss in citric acid/izocitric acid rate as well as the maximum citric acid concentration. Besides, too little decreases in citric acid concentration were recorded at the end of 4 and 5 cycles. This study is the first investigation on citric acid production by immobilized cells of cold-adapted yeasts under non-sterile culture conditions.