Sarocladium strictrum T4 izolatı ile steril olmayan kültür koşulları altında kayısı posası vasatında pektinaz enziminin üretimi
Pectinase production by Sarocladium strictrum T4 isolate using apricot pulp as substrate in non-sterile culture conditions
  1. Tez No: 567851
  2. Yazar: RUHŞEN AYDIN KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada; meyve bahçeleri topraklarından pektin parçalama aktivitesi gösteren 34 küf izole edilmiştir. Bu izolatlar ile kesikli sistemde, steril olmayan kültür koşulları altında, pektinaz grubu enzimlerden; pektin liyaz ve poligalakturonaz enzimlerinin üretimine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Ancak birim zaman ve birim hacimdeki negatif absorbans artışı sebebiyle pektin liyaz aktivitesi bulunamamıştır. Poligalakturonaz aktivitesi gösteren 5 izolat; T1, T2, T3, T4, T5 olarak kodlanmıştır. Bunlar arasında en iyi poligalakturonaz aktivitesi 354,4 U/L olarak T4 izolatında belirlenmiş ve optimizasyon çalışmalarına bu izolat ile devam edilmiştir. Optimizasyon parametreleri olarak; başlangıç kayısı posası konsantrasyonu, pH, sıcaklık ve inkübasyon süreleri denenmiştir. Poligalakturonaz aktivitesi çalışmalarında; başlangıç kayısı posası konsantrasyonu 5-100 (g/L) aralığında değiştirilerek, enzim aktiviteleri üzerine etkileri araştırılmış ve T4 izolatı ile maksimum poligalakturonaz aktivitesi 50 g/L de 397,4 U/L olarak belirlenmiştir. pH parametresi pH = 3 - 8 arasında birer birim arayla, sıcaklık da 5-25°C aralığında 5'er birim artırılarak çalışılmıştır. Sonuç olarak maksimum poligalakturonaz aktivitesi pH 5 de 405,7 U/L ve 15°C'de 406,3 U/L olarak belirlenmiştir. İnkübasyon süresi 1-5 gün aralığında çalışılmış ve maksimum poligalakturonaz aktivitesi 4.gün (96 saat sonra) 429,0 U/L olarak belirlenmiştir. Yukarıda bahsedilen optimizasyon çalışmalarının yapıldığı T4 izolatı moleküler yöntemlerle Sarocladium strictum T4 olarak tanılanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 34 molds showing pectin lysis activity were isolated from the soil of fruit gardens. With these isolates, in the batch system, under non-sterile culture conditions, Intended for production of pectinase group enzymes (Pectin lyase and polygalacturonase) was performed. However, pectin lyase activity could not be found due to negative absorbance increase in unit time and volume. 5 isolates showing polygalacturonase activity; It was coded as T1, T2, T3, T4, T5. Among these, the best polygalacturonase activity was determined as 354.4 U / L with T4 isolate and optimization studies were continued with this isolate. As optimization parameters; Initial apricot pulp concentration, pH, temperature and incubation times were tested. In the polygalacturonase activity studies, the initial apricot pulp concentration was varied in the range of 5-100 (g / L) and its effects on enzyme activities were investigated and maximum polygalacturonase activity was determined as 397,4 U / L at 50 g / L. with T4 isolate. pH parameter pH = 3 - 8 with one unit interval and also temperature was increased by 5 units in the range of 5-25°C was tested. As a result, maximum polygalacturonase activity was determined as 405.7 U / L at pH 5 and 406.3 U / L at 15°C. Incubation period was studied within 1-5 days and maximum polygalacturonase activity was determined as 429.0 U / L on the 4th day (after 96 hours). Mentioned above The T4 isolate which optimization studies were made was identified as Sarocladium strictum T4 by molecular methods.