Bir nano adsorbent ile atıksulardan kurşun giderimi
Lead removal from sewage with a nano adsorbent
  1. Tez No: 415298
  2. Yazar: TANER ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL LAÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, adsorbent olarak seçilen nano-hidroksiapatit (n-HA) ile kesikli proses yöntemi uygulanarak kurşun (II) (Pb+2) iyonlarının adsorpsiyonu incelenmiştir. Adsorpsiyona etki eden parametreler olarak; sıcaklık, pH, adsorbent miktarı ve karıştırma hızı seçilmiştir. Bu parametreler ışığında; adsorpsiyon kapasitesi, adsorpsiyon izotermleri, adsorpsiyon kinetik modellerine uygunluk ve adsorpsiyon termodinamiği incelemeleri yapılmıştır. İnceleme sonunda n-HA adsorbenti ile Pb+2 gideriminde elde edilen deneysel verilerden optimum sonuçlar şu şekilde bulunmuştur: sıcaklık 30 °C, pH 6, karıştırma hızı 300 rpm adsorbent miktarı 0,17 g ve maksimum adsorpsiyon kapasitesi 1020,41 mg/g'dir. Ayrıca, Freundlich izoterm modeline uyumlu olduğu ve adsorpsiyon kinetiğinin yalancı ikinci mertebe reaksiyon kinetik modeline uyduğu, adsorpsiyon termodinamiğinden fiziksel adsorpsiyonla adsorplandığı ve adsorpsiyon işleminin kendiliğinden gerçekleşen ekzotermik bir proses olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The adsorption of lead (II) (Pb+2) ions by applying nano- hydroxyapatite (n- HA) and the discontinous process method which were selected as adsorbents, were examined in this study. The selected parametres which affect adsorption; heat, pH, the adsorbent amount, and the mixing speed. In the consideration of these parametres were these factors examined: the adsorption capacity, adsorption isoterms, conformty to adsorption kinetics models, and the adsorption thermodynamics. The optimum results of experimental data derived from the n- HA adsorbent and the Pb+2 removal at the end of the examination were found in this way: heat 30°C, pH 6, mixing speed 300 rpm, adsorbent amount 0,17 g and the maximum adsorption capacity 1020,41 mg/g. By the way, it was determined that it was consonant to the Freundlich isotherm model and to the pseudo- second level reaction kinetics model of the adsorption kinetics, that it was adsorbed with physical adsorption from the adsorption thermodynamics, and it was a spontaneous exothermic process of the adsorption process.