Erzincan ilinde imara açık alanda zemin büyütme analizleri hakkında bir araştırma
A research about ground amplification analysis at buildable area in Erzincan city
  1. Tez No: 415316
  2. Yazar: KEMAL DÖNMEZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZYAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Erzincan'ın tamamına yakın bölümü 1. derece deprem bölgesindedir. Zemin yüzeyinden ana kayaya kadar alüvyon kalınlığı 1000 m derinliklere varan Erzincan Ovası konumu itibariyle zemin büyütme analizleri yapılması gereken bir ilimizdir. Böyle bir arazide yapılacak yapıların tasarımından önce, oturacağı zeminin yapısı ve üzerindeki yapı ile etkileşimi iyi bilinmelidir. Bu araştırmada, Erzincan ilinde bir boyutlu zemin büyütme ve küçültme analizleri yapılmıştır. Erzincan'da; 1960-1980 yılları arasında farklı tarihlerde DSİ tarafından yeraltı sularının tespiti ve farklı çalışmalara kaynaklık etmek üzere 275 m derinliklere varan birçok sondaj kuyusu açılmıştır. Açılan bu sondaj kuyuları sayesinde kuyu derinliğince elde edilen zemin tabakaları, bir boyutlu analiz programı olan EduShake/ProShake programında analiz edilmiştir. Sonuç olarak; taban hareketleri ve elde edilen yüzey hareketleri, ivme-zaman ve ortalama PSA (sözde spektral ivme) grafikleri oluşturularak karşılaştırılmıştır. Belirli periyotlar için büyütme ve küçültme oranları hesaplanmıştır. Sondaj noktalarının temsil ettiği alanlarda büyütmenin söz konusu olduğu yapı periyotları ve güvenli kat aralıkları oluşturulan haritalarda belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Close to all sections of Erzincan is on the first degree earthquake region. Erzincan Plain is a city that the thickness of alluvial bedrock is about to 1000 m depth, as regards to its location, ground amplification analyses needs to be done. Before the design of structures in an area like this, seated on the floor structure and its interaction with this structura should be good known. In this research one dimensional amplification and reduction analyses of ground has been made, in the province of Erzincan. In erzincan; between the different periods of 1960-1980's; many drill which depth up to 275 m has been opened by DSİ for the determination of the groundwater and being resource for the different studies. The ground layers which is obtained by these boreholes opened through well depth, have been analyzed in the program of one dimensional analysis program named as EduShake/ProShake. As a result; base and the resulting surface movements, compared by creating graphs of acceleration-time and average PSA (pseudo spectral acceleration). Amplification or reduction rates were calculated for specific periods. Construction periods and safe layer intervals are indicated on the maps where it comes to amplificate in areas represented by drilling points.