Sportif etkinlikler açısından insan hareket sisteminin evrimi
  1. Tez No: 41533
  2. Yazar: CEMİL TATLIBAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BERNA ALPAGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Spor, Anthropology, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
62 ÖZET insan primatlar takımının bir üyesidir. Evrimsel süreçte ilk dik yürüyen insan türü Australopithecuslardır. Anatomik yapı ve mekaniği Erect Postür'e adapte olmuştur. Son yıllarda karşılaşılan hareketsizlikten kaynaklanan hastalıklar ve postürel bozukluklar egzersiz ve beslenme reçeteleri ile önlenmektedir. Sportif performans için uygulanan spor dalının özelliğine uygun bedensel yapı gerekmektedir. Yağ kitlesi ise performansa olumsuz etkisi nedeniyle istenmeyen bir enerji kaynağıdır. Yaşlan 18-22, n= 52 erkek, n= 26 18-20 kız sporculara çeşitli antropometrik ölçümler yapıldı. Boy (n=52, 174.2 cm., ± 2.4 n=26, 160.8cm. ± 2.1), vücut yağ yüzdesi (Erkek n=48 %12.03 ± 2.31 Kızn=26 % 18.07 ± 2.42), ve somatotip yönünden diğer sporcular ile bir farklılık bulunmadı. Kız sporcularda (P < 0,01) ve erkek sporcularda (P < 0.01) düzeyinde somatotipleriyle VY%1eri arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Kızlarda somatotip ile Mkalamen testi arasında (P < 0.05) erkek sporcuların somatıtipleriyle HAV oranı arasında (P < 0.01) olarak ilişki saptandı. Diğer testler ile somatotipler arasında bir farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY Human is a member of primates team. The first kind of human which walked upright in the evolutionary process is Australopithecus. Also its anatomic construction and mechanic have adapted to the erect posture. The postural defaults and illnesses which happens becouse of not mowing are being prevented by exercise and nutrition prescriptions.For performance in sport, physical construction appropriate to the branch of sport is necessary. Fatt is an energy source which mustn* t be in body more then needed and it effect the performance negatively. Some anthropometric measurements of men (age 18-22, n=52) and girls (age 18-20, n=26) were performed. No diflrences were noted in heights (n=52, 174.2cm. S.D. ± 2.4, n=26, 160.8 cm. S.D. ± 2.1) F% (man n=48 % 12.03, S.D 2.31, girl n=26 % 18.07, S.D ± 2.42) and somatotypes with compare to the other sportsmen. A meaningful contact was found between F% and somatotypes (girls PO.Q1, men P < 0.01). A meaningful contact was found between M.