Böcekler ve insanlar arasındaki pozitif ilişkiler
Positive relationships between insects and humans
  1. Tez No: 415330
  2. Yazar: MURAT DOLAYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÇALMAŞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Böcekler denilince; yiyeceklerimize ve giyeceklerimize verdiği zararlar, ekonomik açıdan oluşturduğu kayıplar, evcil hayvanlar ile bizlere bulaştırdıkları hastalıklar, görünce duyduğumuz korku, tiksinti ve ürpertiler gibi olumsuz duygular aklımıza gelmektedir. Hayvanlar âlemine ait, 5 şubeden birisinde yer almakta olan böcekler, eklembacaklılar şubesinin bir alt sınıfıdır. Pek çok insanın, çirkin ve ürkütücü bir görüntüye sahip olduklarını düşündükleri bu sınıfın, insanların ve diğer canlıların hayatlarına devam etmeleri için bir gerekliliktir. Böceklere pek çok insan, yok edilmesi gereken düşmanlar gözüyle bakar ama tabiat bilginleri hiç de bu fikirde değillerdir. Evet, böcekler insan gıdası olan bitkilere ve depolanmış yiyeceklere, giyeceklere zarar vermekte, mobilyaları, kitapları hatta evlerin kerestelerini oyup yemektedirler. Bazı böcekler, insanlara sıtma, tifüs, kolera gibi hastalıklar bulaştırırlar. Evcil hayvanlara öldürücü hastalıkları bulaştıran böcekler de vardır. Tahtakurusu, hamamböceği ve daha birçokları da hastalık taşımadıkları halde insanın huzurunu kaçırırlar. Böceklere sadece zararlı gözüyle bakmak yanlış olur. Bilim adamları, yeryüzünde 1,500,000'e yakın böcek türünün yaşadığının tahmin edildiğini, bunlardan 925,000'e yakın türün tanımının yapıldığını ve zararlı tür sayısının yaklaşık olarak %2-3 olduğunu; bu zararlı türlerin ancak 1500'ünün ekonomik düzeyde zarar yaptığını bildirmektedirler. Bu rakamlar da gösteriyor ki, böceklerin küçük bir kısmı zararlı olmakta, geriye kalan kısmı ise, ya“faydalı”ya da“nötr”durumundadır. Böcekler, değişik basamaklarda besin ve enerji iletişimini düzenli ve sağlıklı bir şekilde kurarak yeryüzündeki doğal dengenin korunmasında çok önemli bir işlevi yerine getirmektedirler. Direkt besin olarak yenilmesinin yanı sıra, besin üretimine yardımcı olarak diğer canlılara faydalı olmaktadırlar. Böcekler olmasaydı, bitkiler arasındaki tozlaşma ve üreme oranı, büyük ölçüde minimize olur ve dünyadaki bitki popülasyonu ciddi derecede azalırdı. Bitkilerin azalması ise; insanların ve hayvanların, yeterli besin bulamamalarına neden olurdu. Tozlaşma, doğanın hayati bir parçası olan bu küçük yaratıkların en önemli işlevi olmakla birlikte, aynı zamanda, toprak ve çevre sağlığı, biyolojik kontrol, boya maddesi, gıdaların renklendirilmesi, popüler kültür ve sanat, ticaret, adli olayların aydınlatılması, bilimsel çalışmalar, tıp ve ilaç yapımı da dâhil olmak üzere yaşamın birçok alanlarını da etkilemektedirler. Bulundukları ortamlarda her zaman hayati işlevler meydana getiren böceklerin yüzyıllardır doğaya ve insanlığa sessiz sedasız sunduğu faydalı hizmetlerin yanı sıra yaşamdaki yerleri, eko-sistemler için ne kadar gerekli oldukları, yaptıkları zararlar ile insanların böcekler üzerindeki etkileri derleme çalışması şeklinde hazırlanan bu tezin konusunu oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
When insects mentioned, damages to our clothing and food, economical losses due to insects, diseases infected by insects via pets, and negative emotions such as fear, disgust and shudder come to our mind when we see them. In the animal world, insects, belonging to one of five branches, are in the subclass of arthropodes. They are known as having 6 legs and chitin substance within their shells.This class, regarded as having terrifying and ugly appearance by many people, is a vital requirement for the continuation of the lives human beings and of other living things. Many people think that insects are regarded as enemies and must be destroyed, but nature scientists do not agree this idea. Yes, insects harm to plants utilised as food and to food stored, and also to clothes, furniture, books and even timber of building by digesting. Some insects infect human beings with some diseases such as malaria and cholera. There are some insects infecting pets with some lethal diseases. Bedbugs, cockroaches and some other insects make people uncomfortable although they do not transfer any disease. It is wrong to see insects as only harmful creatures. Scientists estimate that about 1.5 million insects species live on the earth, the taxonomy of nearly 925,000 species has also been performed, and the percentage of harmful ones constitute only 2-3%of all species and only 1500 species may lead to damages at economical levels. These data reveal that only small portion of insects species are harmful, the remaining ones may be either beneficial or regarded as neutral. Insects play on an important and critical role in maintaining the natural balance in the earth by establishing regular and healthy interactions between food and energy. In addition to be eaten directly as food, they are also helpful in food production for other creatures. Without insects, pollunation and reproduction rates between plants would be greately minimised and plant population in the world would be severely decreased. Then the reduction of plants may lead to insufficient food resources for both animals and human beings. In addition to their most important function as pollunation property which is a vital part of nature, insects affect many aspects of life and earth in terms of soil and enviromental health, biological control, dye production, coloration of food , enlightening of criminal cases, popular culture, arts, commerce, scientific studies including medical and pharmaceutical production. The subject of this review thesis is insects which have vital and useful functions for nature and human beings for centuries, how much they are needed for ecosystem and the harms of humans on insects.