Erzurum ve çevresinde farklı ekolojik ortamlarda yetişen bazı bitkilerdeki ağır metallerin incelenmesi
A view of heavy metals in some plants that distributed in erzurum and its environs at different ecological locations
  1. Tez No: 415331
  2. Yazar: ŞİLAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ŞENGÜL KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Scrophulariaceae familyasına ait Verbascum speciosum Schrad. Verbascum notalicum (Fisch & C.A.Mey.) Hub.-Mor., Verbascum macrocarpum Boiss. Türleri ile Pinaceae familyasından Pinus sylvestris L. türleri ve bu türlerin yetiştiği toprak örneklerinde Fe, Zn, Mn, Ni, Pb, Cu ve Cd, gibi ağır metallerin içeriği ICP-OES kullanılarak analiz edildi. Erzurum ve çevresinden toplanan bitki ve toprak örnekleri 2013–2014 yılları arasında türlerin doğal yetişme ortamlarından temin edildi. Çalışma sonucunda bulgularımız bitki ve toprak analizlerinde yüksek oranda pozitif korelasyon olduğunu gösterdi. Bu çalışma ile bu bitkilerin Fe, Zn, Mn, Ni gibi elementler bakımından kirlenmiş alanlarda bimonitor olarak güvenle kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study heavy metals such as Fe, Zn, Mn, Ni, Pb, Cu are Cd were investigadet. Verbascum speciosum Schrad. Verbascum notalicum (Fisch & C.A.Mey.) Hub.-Mor. Verbascum macrocarpum Boiss. which are Scrophulariaceae family and Pinus sylvestris which is Pinacea family as well as the soil they were grown using ICP-OES. These plants and soils samples were collected from their natural habitat at different ecological locations in 2013-2014 from Erzurum and ıt's environs. Our findings show that soils and plants were highly positive correlated. The present study considering to results these plants were found to be a reliable biomonitör for Fe, Zn, Mn, Ni in heavy metals polluted areas.