Alüminyum ve Berilyum'un compton profile ölçümleri
Aluminium and Beryllium compton profile measurements
  1. Tez No: 415329
  2. Yazar: MUAMMER ZOZİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
İnelastik saçılmış yüksek enerjili fotonların (0,1-1 MeV) spektral çizgisinde meydana gelen Doppler genişlemesinin (Compton Profile) doğru ve hassas ölçümleri atomların veya moleküllerin elektron momentum dağılımlarının ve dalga fonksiyonlarının belirlenmesi için çok önemlidir. Literatürde Be ve Al'un Compton Profilleri deneysel olarak birçok araştırmacı tarafından belirlenmiş olmasına rağmen bu çalışmalardaki sayma istatistiği Compton Profilleri hassas bir şekilde belirlenmesi için yetersizdir. Bu nedenle bu çalışmada sayma istatistiği iyileştirilecek şekilde (
Özet (Çeviri)
Accurate and precise determination of Doppler broadening (Compton Profiles) at spectral lines of inelastic scattered high-energy photons (0,1-1 MeV) are important to give information on electron momentum distribution of the atomic electrons to obtain the wave functions. Although the Compton Profile of Be and Al are experimentally determined by many researchers in the literature the counting statistics in these works are not sufficient to determine precisely the Compton Profiles. For this reason, it has been measured the Compton Profiles of Be and Al by improving the good counting statistics (