Farklı orjinlerden izole edilen alkalifil ve alkalitolerant bakterilerin, endüstriyel öneme sahip bazı enzim aktivitelerinin belirlenmesi ve izolatların moleküler karakterizasyonu
Evaluation of some industrially important enzymes from alkaliphilic and alkaline-tolerant bacteria that isolated from different origins and molecular characterization of isolates
  1. Tez No: 415333
  2. Yazar: SİNAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET NURİ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, farklı orjinlerden izole edilen alkalifil ve alkalitolerant bakterilerin endüstriyel öneme sahip bazı enzim aktiviteleri incelenmiştir. Çeşitli kaynaklardan izole edilen toplam 232 bakteri izolatı, amilaz, ksilanaz, proteaz ve selülaz enzim aktiviteleri açısından değerlendirilmiştir. Yapılan kalitatif testler sonucunda; amilaz enzim aktivitesi en yüksek olan SB197; ksilanaz enzim aktiviteleri en yüksek olan SB57, SB118, SB230; proteaz enzim aktiviteleri en yüksek olan SB147, SB178, SB226 ve selülaz enzim aktiviteleri en yüksek olan SB104, SB138, SB147, SB155, SB196, SB199 izolatlarının tanımlanması için moleküler karakterizasyon işlemleri yapılmıştır. Elde edilen DNA dizi analizi sonuçlarına göre SB57, SB104, SB155, SB178, SB197, SB199, SB230 izolatları; Bacillus pumilus, SB118 ve SB138 izolatları; Bacillus safensis, SB120 izolatı; Bacillus aerius, SB147 izolatı; Bacillus licheniformis, SB196 izolatı; Paenibacillus amylolitycus ve SB226 izolatı ise Acinetobacter schindleri olarak teşhis edilmiştir. Yapılan morfolojik ve biyokimyasal testlerden de DNA dizi analizlerini destekleyen sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been evaluated, some industrially important enzyme activities of the alkaliphilic and alkaline-tolerant bacteria isolated from different origins. Totally, 232 strains of bacteria isolated from various sources are evaluated for activity of amylase, xylanase, protease and cellulase enzymes. According to results of qualitative analyses, isolates with highest enzyme activity have been selected for molecular characterization processes. Isolates with the highest amylase activity SB197; highest xylanase activity SB57, SB118, SB230; highest protease activity SB147, SB178, SB226 and highest cellulase activity SB104, SB138, SB147, SB155, SB196, SB199 were determined. The obtained results of DNA sequence analysis: SB57, SB104, SB155, SB178, SB197, SB199, SB230 strains was identified Bacillus pumilus; SB118 and SB138 strains Bacillus safensis; SB120 Bacillus aerius; SB147 Bacillus licheniformis; SB196 Paenibacillus amylolitycus and SB226 Acinetobacter schindleri. DNA sequence analysis results are supported with morphological and biochemical results.