Afşin-Elbistan linyit madeninden linyit iyileştirme teknolojisinde kullanılma potansiyeline sahip mikroorganizmaların izolasyonu ve moleküler karakterizasyonu
Isolation and molecular characterization of microorganisms with usage potential for lignite enrichment technology from Afşin-Elbistan lignite mine
  1. Tez No: 415332
  2. Yazar: SELMA SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE GÜLLÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Afşin-Elbistan Linyit Madeninden linyit örnekleri alınarak maden ekosisteminde yer alan bakteri ve küflerin izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen izolatların tanı ve karakterizasyonu konvensiyonel (morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal testler) ve 16S rDNA PCR ve ITS PCR moleküler yöntemlerine dayanılarak yapılmıştır. Bu amaçla yapılan izolasyon çalışmalarında 17 farklı bakteri ve 19 farklı küf izole edilmiştir. Sekans analizleri sonucu izole edilen bu bakterilerden 2 tanesinin Streptomyces galilaeus, 1 tanesinin Streptomyces argenteolus, 2'sinin Pseudomonas mandelii, 2'sinin Bacillus pumilus, 1 tanesinin Methylobacterium zatmanii, 1 tanesinin Kocuria polaris, 1 tanesinin Streptomyces thermocarboxydus, 6 tanesinin Arthrobacter sp. ve 2 tanesinin Rhodococcus sp. türlerine ait olduğu belirlenmiştir. Küf izolatlarının ise 6 tanesi Aspergillus sp., 2 tanesi Aspergillus niger, 2 tanesi Aspergillus flavus, 1 tanesi Aspergillus flavipes, 2 tanesi Alternaria sp., 1 tanesi Alternaria consortialis, 3 tanesi Penicillium sp., 1 tanesi Penicillum polanicum ve 1 tanesinin Penicillum pimiteouiense olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, lignite samples were collected from Afşin-Elbistan lignite ore and bacterial and fungal microorganisms of the ore ecosystem were isolated. The isolates were identified by conventional (morphological, physiological and biochemical tests) molecular assay systems (16S rDNA PCR and ITS PCR). Thus, in the present study 17 bacteria and 19 fungi strains were isolated. According to the bacterial sequence data, 2 isolates were assigned to Streptomyces galilaeus, 1 isolate to Streptomyces argenteolus, 2 isolates to Pseudomonas mandelii, 2 isolates to Bacillus pumilus, 1 isolate to Methylobacterium zatmanii, 1 isolate to Kocuria polaris, 1 isolate to Streptomyces thermocarboxydus, 6 isolates to Arthrobacter sp. and 2 isolates to Rhodococcus sp. Furthermore, according to the fungal sequence data, 6 isolates were assigned to Aspergillus sp., 2 isolates to Aspergillus niger, 2 isolates to Aspergillus flavus, 1 isolate to Aspergillus flavipes, 2 isolates to Alternaria sp., 1 isolate to Alternaria consortialis, 3 isolates to Penicillium sp., 1 isolate to Penicillum polanicum and 1 isolate to Penicillum pimiteouiense.