Çıldır gölü Acanthobrama microlepis (De filippi, 1863) populasyonu için bazı populasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some population dynamical parameters of Acanthobrama microlepis (De filippi, 1863) from Çıldır Lake
  1. Tez No: 415350
  2. Yazar: NURCİHAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Zooloji, Fisheries Technology, Aquatic Products, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma, Çıldır Gölü Acanthobrama microlepis populasyonuna ait parametrelerin belirlenmesi amacıyla Ağustos-Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup toplam 229 birey incelenmiştir. İncelenen bireylerin yaşlarının I-IV'üncü yaş grupları arasında değişiklik gösterdiği II. yaş grubunun en baskın olduğu belirlenmiştir. İncelenen bireylerin boy değerlerinin 7,6-24,2 cm ve ağırlık değerlerinin ise 3,68-123,46 g arasında değişim gösterdiği belirlenmiş ve ortalama boy ve ağırlık değerleri sırasıyla 16,23±4,22 cm ve 42,70±33,24 g olarak hesaplanmıştır. Boy-ağırlık ilişkisi ise W=0,0058L3,1199 olarak belirlenmiştir. Populasyon parametreleri akarsular için L∞: 33,37 cm, k: 0,193, to: -0,73, Φꞌ: 2,45 ve K: 0,75 olarak hesaplanmıştır. Ölüm oranları ve stoktan yararlanma düzeyi ise Z: 1,14, M: 0,28, F: 0,86 ve E: 0,76 olarak tahmin edilmiştir. Tahmin edilen bu değerler ışığında popülasyon üzerinde aşırı avcılık baskısının bulunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine population parameters of Acanthobrama microlepis in August-September 2014 and May 2015 in Çıldır Lake. A total of 229 specimens analyzed. Age of the specimens ranged from I to IV. age groups and dominant age group was II. Total length varied from 7,6-24,2 with mean of 16,23±4,22 cm and total weight ranged from 3,68 to 123,46 g. Length-weight relationship were estimated W=0,0058L3,1199. Estimated population parameters were calculated as L∞: 33,37 cm, k: 0,193, to: -0,73, Φꞌ: 2,45 and K: 0,75 for the population. Mortality and exploitation rates also estimated as Z: 1,14, M: 0,28, F: 0,86 and E: 0,76, respectively. In the light of these values have been estimated there were over fishing pressure on the population.