Highway and railroad earthworks design using computer aided design techniques
  1. Tez No: 8187
  2. Yazar: MEHMET KAVALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
KARA VE DEMİR YOLLARININ DİZAYN VE TOPRAK İŞLERİNİN HESABINDA BİLGİSAYAR DESTEKLİ DİZAYN TEKNİKLERİNİN KULLANILMASI Kavalcı, Mehmet Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticileri : Doç. Dr. Ayhan İNAL öğr. Gör. Emin GÜÇBİLMEZ 70 Sayfa, Şubat 1990 ÖZET Bu çalışmada, karayollarının ve demiryollarının projelendirilmesinde yapım maliyetini en çok etkileyecek olan yol enkesitinin dizaynı ile toprak işlerinin hesaplanması ve bunların sonuçlarının bir çizici veya yazıcı yardımıyla çizimi için, gerek KGM gerekse diğer dünya ülkelerinin standartlarına uygun, IBM uyumlu kişisel bilgisayarlarda kullanılmak üzere, bir yazılım geliştirilmiştir. Elle yapılan dizaynlarda, çizimlerde harcanan zaman bu geliştirilen yazılım sayesinde azaltılmış ve kullanıcıya çok yönlü esneklikler sağlanmıştır. Bu sayede kısa zamanda çeşitli alternatifler denenerek en ekonomik çözüm bulunabilmektedir. Çizim kütüklerinin oluşturulması için, piyasada çok yaygın olarak -v-kullanılan ve genel bir grafik yazılımı olan AutoCAD 'ten faydalanılmıştır. Sonuç olarak geliştirilen yazılımla bilgisayara gerekli veriler girilerek her türlü yol veya demiryol enkesitlerinin dizaynı, çizimi ve toprak taşımalarını gösteren Brükner diyagramı, çok kısa sürede yapılarak bir çizici veya yazıcı yardımıyla çizdir ilmektedir. Anahtar Sözcükler : BDT (Bilgisayar Destekli Dizayn), Enkesit Dizaynı, Toprak işleri hesabı, Brükner Diyagramı Bilim Kodu : 624.04.01 -vi-
Özet (Çeviri)
HIGHWAY AND RAILROAD EARTHWORKS DESIGN USING COMPUTER AIDED DESIGN TECHNIQUES Kavalcı, Mehmet Faculty of Engineering Department of Civil Engineering, M.S. Thesis Supervisors : Assoc. Prof. Dr. Ayhan İNAL Instr. Emin GUÇBiLMEZ 70 Pages, February 1990 ABSTRACT In this study a software is developed to be used in IBM compatible personal computers, to design road or railroad sections and compute earthworks which has the major effect on construction cost, on the basis of KGM or other country standards, and for plotting the results by means of a plotter or a printer. Time consumed on a manual design is reduced by means of this software and allows the user to have more flexibility for design. The most economical solution can be found by tracing the alternatives in a short time. For producing the plot files Auto CAD is used, which is a general graphics software very commonly used in the market. As a result, with the developed software, by inputting the necessary data to the computer, every kind of road or railroad -iii-section can be designed and earthworks calculated then cross- sections and a mass-haul diagram can be plotted by means of a plotter or a printer. Keywords : CAD (Computer Aided Design), Cross Section Design, Earthworks calculation, Mass-haul diagram. Science Code : 624.04.01 -iv-