Sigara nitrozamin fraksiyonlarının bazı mitokondri sitokromlarına etkisi
- Tez No: 5514
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
43 6. ÖZET Nitrozaminlerin en önemli kaynaklarından biri olan sigara dumanında, gerek tür ve gerekse nicelik bakımından azımsanmayacak düzeyde nitrozamin bulunmak tadır. Sigara dumanındaki nitrozaminlerin saptanması ve sitokrom c ile rat karaciğer mitokondri fraksiyon larına etkilerinin araştırılması için yapılan bu çalış mada,en çok tüketilen yerli sigaralardan Maltepe, To kat, Filtreli Bafra, Filtresiz Bafra ve Lüks Bitlis se çildi. Bu sigaraların dumanından elde edilen uçucu ve uçucu olmayan nitf ozaminler Waters HPLC sisteminin HPLC silika kolonundan geçirilerek 254 nm de fotomet rik dedektör ile monitörize edildi. Bu çalışmanın sonunda nitrozamin düzeyleri si gara örneklerinde sırasıyla ;Dietilnitrozamin( DENA) Maltepede ;21, Filtresiz Baf rada ;İ3, 9, Filtreli Bafra- da;6,2, Lüks Bit liste ;5, 5, Tokatta ;3, 4 «g/sigara, dimetilnitrozamin (DMN) Filtresiz Baf rada ;İ2, 5, Lüks Bitliste;2,7 ^g/sigara olarak saptandı. Sigara dumanından elde edilen uçucu ve uçucu olmayan nitrozamin fraksiyonları, rat karaciğer mito kondri fraksiyonu ve sitokrom c ile inkübe edildi.44 Etkileşimlerinin UV-VIS fark spektrumları alınarak bu spektrumlar sayesinde mitokondri sitokromlarının aktive olduğu gözlendi ve sitokrom c'nin uçucu siga ra nitrozaminleri ile indirgendiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
45 7. SUMMARY In the cigarette smoke which is the most impor tant source of nitrosamines has a great deal of nit- rosamines either variety and quantities. Determination of the quantities of nitrosamii- nes in cigarette smoke and their effects on cytochrom c with Rat liver mitocondria fractions have been ob tained in this study. Mostly used Turkish cigarettes were chosen, such as Maltepe, Tokat, Filter Bafra, Non-Filter Bafra and Lux Bitlis. Volatile and non volatile nitrosamines frac~ tions of these cigarettes smoke have been injected to the HPLC silica column of waters HPLC system and moni tored by 254 nm photometric detector. As results of this study, Nitrosamines levels were; Diethlynitrosamine ( DENA), Maltepe ;21, Non-Fil ter Bafra;l3,9, Filter Bafra;6,2, Lux Bitlis;5,5, Tokat ;3,4 *tg/cigarette, Dimethlynitrosamine ( DMN ), Non-Filter Bafra;l2,5, Lux Bitlis ;2, 7 i