Kumaraswamy-g dağılım ailesini kullanarak üstel dağılımın bir genişletilmiş durumu
An extension of the exponential distribution via Kumaraswamy-G distribution family
  1. Tez No: 415369
  2. Yazar: ORHAN MAZLUM YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUŞEN YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞATAY KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında üstel dağılımın bir genel durumu, Kumaraswamy-G(Kw-G) dağılım ailesi kullanılarak elde edilmiştir. Bu yeni genelleştirilmiş üstel dağılımın, olasılık yoğunluk fonksiyonu biçimi, quantil fonksiyonu, yaşam fonksiyonu, bozulma oranı fonksiyonu, momentleri, en çok olabilirlik parametre tahminleri ve sıra istatistikleri gibi dağılımsal özellikleri incelenmiştir. Ayrıca parametre tahminleri için bir simülasyon ve bir gerçek veri uygulaması yapılıp, bazı üstel dağılım modelleri ile karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a general situation of exponential distribution is obtained by using Kumaraswamy-G(Kw-G) distribution family. The distribution features of this new generalized exponential distribution such as the form of probability density function, quantile function, hazard rate function, its moments, maximum likelihood parameter estimations and order statistics are analyzed. Besides, for parameter estimations, a simulation and real data application are performed and compared with some exponential distribution models.