Medikal lineer hızlandırıcıdaki dozimetrik ve mekanik özellikler ile tedavi planlamasında kullanılan algoritmaların hasta dozlarına etkisi
Mechanical and dosimetric propertis of medical linear acceleators and effeccts of using treatment planning algorithms on patients dose
- Tez No: 415370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLAY AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde bulunan Elekta Synergy marka lineer hızlandırıcı cihazının mekanik ve dozimetrik özellikleri kontrol edildi. Tedavi planlama sisteminde bulunan convolution algoritması ve superposition algoritması ile 10 farklı akciğer kanseri hastasının tedavi planlaması yapıldı. Superposition algoritması ile yapılan hasta planında bulunan hedef tümör volümleri ve kritik organların aldığı doz değerleri ile convolution algoritması ile yapılan hasta planında bulunan hedeftümör volümleri ve kritik organ akciğerlerin aldığı maksimum doz değerleri karşılaştırıldı. Yedi tane farklı kanser hastalarının tedavi planları wedge kullanılarak veya kullanılmadan yapılarak,toplamda hastaya verilecek tedavi dozunun %95'inin tedavi alanın %'de kaçını aldığına bakılarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated the mechanic and dosymetric properties of Elekta Synergy linear accelerator at Radiation Oncology Clinic of the Recep Tayyip Erdogan University Training and Research Hospital. Treatment planning of 10 lung cancer patients were created using convolution and superposition algorithms. The minimum, average and maximum values of the target tumor volumes and dose values of the critical organs obtained from the algorithms of both convolution and superposition were compared. Treatment plans of 7 cancer patients were created both with using and without using wedge. The treatment fields percentages administered 95% of the total therapeutic dose were compared.