Beta tipi dağılımlar ve istatistikteki uygulamaları
Beta-type distributions and statistical applications
- Tez No: 285322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada iki pozitif şekil parametreli ve (0,1) aralığında tanımlı beta dağılımına alternatif olan beta tipi dağılımlardan Kumaraswamy dağılımı, iki yönlü kuvvet dağılımı, tamamlayıcı beta dağılımı ve bileşik beta dağılımı ele alınmıştır. Bu dağılımların özellikleri, diğer dağılımlarla olan ilişkileri, sıra istatistikleri, parametrelerinin tahmin edicileri ve rastgele sayı üretimleri üzerine çalışılmış ve dağılımlar çeşitli gerçek veri kümelerini modellemede kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work beta-type distributions such as Kumaraswamy distribution, two-sided power distribution, the complementery beta distribution, the compound beta distribution, which are alternatively defined to beta distribution on (0,1), are considered. We study the properties, the relationships with other distributions, order statistics, parameter estimation and random variate generations of the distributions. We also model the distributions with some real data sets.