Batı Karadeniz ve pontidlerin yapısının jeofizik verilerle irdelenmesi
Analaysis of structure of the Western Black Sea and the pontides with geophysical data
  1. Tez No: 415386
  2. Yazar: GÖKBERK BURAK TOKAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ÖZYALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türkiye, Rusya, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan arasında bulunan, Asya ile Avrupa'nın birleşim bölgesinde kalan Karadeniz 432000 kilometrekare alanı ve 534000 kilometreküp hacmi ile dünyanın en büyük iç denizlerinden biridir. Kuzeydoğuda Kafkaslar, kuzeyde Kırım dağları ve güneyde Pontidler' in arasında oval bir basen oluşturan Karadeniz, oldukça ilgi çekici bir jeolojik yapıya sahip olup, çok sayıda çamur volkanı, aktif tortul taşınmasında rol oynayan kanallar, aktif faylar, metan sızıntıları gibi birçok jeolojik ve ekonomik oluşumlar içermektedir. Bu çalışma da amaç Batı Karadeniz Baseni ile Batı Pontidler arasındaki ilişkiyi irdeleyebilmektir. Bu olguları irdeleyebilmek için gravite, manyetik, sismik, ısı akısı gibi birden çok jeofizik veriler yorum için kullanılmıştır. İzostatik denge açısından Karadeniz yükselmesi gerekirken batmakta ve Anadolu Platosu ise batması gerekirken yükselmektedir. Sonuç olarak Batı Karadeniz Havzasının izostazik dengeye sahip olmadığını ve bu sebeple çökmekte olduğunu ve bu çöküntüye muhtemel sebep kalın sediman örtülerinin varlığının olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca havza içindeki bazı jeolojik yapıların karasal alandaki yapılarla ilişkili olduğunu söylemekte yanlış olmaz.
Özet (Çeviri)
The Black Sea which is at the connection point of the Asia and Europe between Turkey, Bulgaria, Romania, Ukraine, Russia and Georgia, is one of the inland seas of the world with the area of 432000 square kilometers and the volume of 534000 cubic kilometers. The Black Sea which is an oval shaped basin between Caucasus in the northeast, the Crimean mountains in the north and Pont ides in the south, has a very interesting geologic features such as very many mud volcanoes, canals carrying turbidities, active faults and pertaining geological and economic potentials such as methane leakages. The purpose of this thesis is to understand the relationship between Western Black Sea Basin and the Western Pont ides. In order to understand these relationships some geophysical data of gravity, magnetic, heat flow and seismic were used for the interpretation. With respect to the isostatic balance the Black Sea and the Eastern Mediterranean basins are still sinking whereas they should have been risen, and the Anatolian is still rising whereas it should have been sinking. As a result the Western Black Sea basin has not got an isostatic balance and accordingly it sinks rather rising, the probable reason for this is the very thick cover sedimentary cover. Also it would not be wrong to say that some features in the basin have connections with the structures on land.