Spatial-temporal agricultural information system to optimize pesticide usage by creating a buffer-zone
Koruma alanı oluşturularak ilaç kullanımı en iyileyeme konumsal-zamansal tarımsal bilgi sistemi
  1. Tez No: 415385
  2. Yazar: PETER AYEBARE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN EREN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tarımsal ürünlerin verimlerinin tahmini her çiftçi için zor ve olması gereken bir görevdir. Ekonomi dünyasında tarım sektörünün rolü büyüktür. Dünyadaki pek çok ülkenin nüfuslarının büyük olasılıkla yüzde yetmişinden fazlası geçinmek ve gelir kazanmak için tarımla ve tarımsal ürünlerle uğraşır. Günümüzde çiftçiler sadece tarımsal ürün değil, aynı zamanda büyük miktarlarda veri üretmektedir. Bu veriler toplanabilir, saklanabilir ve faydalı bilgilere ulaşmak için analiz edilebilir. Çiftçiler tarımsal ürünlerdeki verimliliği arttırmak için gereğinden fazla ilaçlama yapma eğilimindedirler. Sıvı ilaçlama uygulandığı zaman bu püskürtme sapma sorununa yol açmaktadır ve dolayısıyla komşu ürünlere ve hedef dışındaki alanlarda zarara neden olmaktadır. İlaç püskürtme sapma problemindeki toprak aşınmasını azaltmak için pek çok araştırma yapılmıştır. Püskürtme sapma ile ilgili araştırmalar rüzgar, ürün yüksekliği, sürüş hızı gibi etmenler için yapılmıştır fakat yeterli değildir. Bundan dolayı bizim çalışmamız ilaçlama uygulama esnasında her tarafa yayılan püskürtme sapma ölçümüne karşı koruma alanı oluşturmaya odaklanır. Bu araştırmada tarımsal püskürtme alanını belirlemek için Coğrafi Bilişim Sistemleri modeli kullanılmıştır. Daha önce belirtilen etmenler kullanılarak bulunan püskürtme sapma mesafesi koruma alanı oluşturulması için tarımsal bölgenin coğrafi noktalarına eklenmiştir. Sonuç olarak bu ilaç kullanımı ve daha iyi yönetimin en iyilenmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The estimation of agriculture yields is a challenging and suitable task for every farmer. In the world economy, agriculture sector plays a big role. In most countries worldwide, their populations most likely above seventy percent practice and depend on agriculture produces for feed their lives and earning incomes. Today, farmers do not only produce yields but also generate huge amounts of agricultural data. This data can be collected, stored and analyzed for useful information. In an attempt to increase agriculture produce, farmers tend to apply excessive pesticides. This has led to spray drift problem whenever liquid sprays are applied and hence causing harm to adjacent crops and other non-target areas. A lot of research has been carried done to mitigate the problem of pesticide spray drift by erosion. However, research has been carried out on pesticide drift by agents such as wind, boom height, driving speed but not to the extreme. Therefore, our research focuses on creating a buffer zone as measure to counter rampant spray drift during pesticide application. In this research, a GIS model was used to capture spray area (farm) points. The spray drift distance that was obtained using the mentioned agents above, was appended to these geographic points of the farm to create a buffer zone area. This thus can be essential for optimizing pesticide usage and better management.