Treatment of olive mill effluent by immobilized nano-ZnO-Magnetite
İmmobilize edilmiş nano-ZnO-Magnetit ile karasuyunun arıtılması
  1. Tez No: 415389
  2. Yazar: MERVE BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DELİA TERESA SPONZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Zeytin karasuyu, yüksek miktarlarda toksik madde olan fenol ve polifenoller, yüksek miktarlarda organik madde, asidik pH ve askıda katı madde içermektedir. Bu çalışmanın amacı, Nano-ZnO-Manyetit kompozitinin adsorpsiyonu ve fotokatalitik dagradasyonuyla, zeytin karasuyundan KOİ, toplam fenol, toplam katı madde, toplam azot, toplam fosfor ve ploifenollerin (kafeik asit, tyrosol ve hidroksityrosol) giderimidir. Spesifik amaç ise, maksimum kirletici giderimi için, optimum Nano-ZnO-Manyetit kompozitinin konsantrasyonuna karar vermek, zamanın ve pH ın zeytin karasyundaki kirleticilere etkisini değerlendirmek, ve kompositin yeniden geri kazanımını araştırmaktır. Adsorpsiyon mekanizması için, optimum Nano-ZnO-Manyetit kompozitinin konsantrasyonu, adsorpsiyon süresi ve pH, sırasıyla 3 gram bölü litre, 180 dakika ve 4 olarak tespit edilmiştir. KOİ, toplam fenol, toplam katı madde, toplam azot ve toplam fosforun maksimum giderim verimleri sırasıyla yüzde 12, 9, 10, 7 ve 10 olarak bulunmuştur. UV altında fotokatalitik dagradasyon için, optimum Nano-ZnO-Manyetit kompozitinin konsantrasyonu, radyasyon süresi süresi ve pH, 3 gram bölü litre, 30 dakika ve 4 olarak tespit edilmiştir. KOİ, toplam fenol, toplam katı madde, toplam azot ve toplam fosforun maksimum giderim verimleri sırasıyla yüzde 80, 75, 70, 97 ve 85 olarak bulunmuştur. Ayrıca, maksimum kafeik asit, tyrosol ve hidroksityrosol giderim verimleri sırasıyla yüzde 80, 80 ve 51 olarak bulunmuştur (Nano-ZnO-Manyetit konsatrasyonu: 3 gram bölü litre, radyasyon süresi: 30 dakika, UV gücü: 300 W). Biz zeytin karasuyunu arıtmak için aynı Nano-ZnO-Manyetit kompozitini beş kere kullandığımızda, KOİ, toplam fenol, toplam katı madde, toplam azot ve toplam fosforun giderim verimleri sırasıyla, yüzden 80'den 52'ye, 75'den 48'ye ve 70'den 56'a düşmektedir. Bir litre OMW arıtıma maliyeti yaklaşık 500 TL'dir.
Özet (Çeviri)
Olive mill wastewater (OMW) contains high concentration of organic matter, acidic pH values, suspended solids and high content of phenols and polyphenols which are toxic substances. The aim of this study is the removals of COD, total phenol, total solid (TS), total nitrogen, total phosphorus and polyphenos (caffeic acid, tyrosol and hydroxytyrosol) in the OMW by Nano-ZnO-Magnetite composite via adsorption and photocatalytic dagradation. The specific objectives of this study are to determine the optimum Nano-ZnO-Magnetite concentration, to evaluate effect of time and pH on the treatment of OMW pollutants for maximum removal of pollutants, and to investigate the recovery of composite. For adsorption mechanism, the optimum concentration of Nano-ZnO-Magnetite, adsorption time and pH was determined as 3 gram per liter, 180 minute and 4, respectively. The maximum removal efficiencies of COD, total phenol, TS, total nitrogen and total phosphorus were found as 12, 9, 10, 7 and 10 percent, respectively. For photocatalytic degradation under UV, the optimum concentration of Nano-ZnO-Magnetite, irradiation time and pH was determined as 3 gram per liter, 30 minute and 4, respectively. The maximum removal efficiencies of COD, total phenol, TS, total nitrogen and total phosphorus were found as 80, 75, 70, 97 and 85 percent, respectively. And also, the maximum removal efficiencies of caffeic acid, tyrosol and hydroxytyrosol were found as 80, 80 and 51 percent, respectively Nano-ZnO-Magnetite concentration: 3 gram per liter, irradiation time: 30 minute, UV power: 300 W). When we used the same Nano-ZnO-Magnetite for fifth times for treatment of OMW , the COD, phenol and TS removal efficiencies decreased from 80 to 52 percent, 75 to 48 percent and 70 to 56 percent, respectively. The cost to treat one liter of OMW is around 500 TL.