Degradation of olive mill effluent by photooxidation on nanosilica-ZnO
Nanosilisyum-ZnO kullanarak karasuyun fotoksidasyon ile arıtılması
  1. Tez No: 428004
  2. Yazar: ÇAĞLAR ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DELİA TERESA SPONZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yüksek organik yükleme ve zeytin karasuyunun içerdiği polifenoller toprağa, yüzey sularına ve yeraltı sularına oluşturduğu etki hala çözülememiş çevre problemi olarak bilinmektedir. Bu yüzden bu çalışmanın amacı COD, toplam fenol, toplam katı madde (TKM), toplam azot ve toplam fosfor ve zeytin karasuyundaki üç polifenolü (gallic acid, para coumaric acid and t-para coumaric acid) nano-ZnO-SiO2 kompoziti ile adsorpsiyon ve fotokatalitik arıtmayla (UV ve güneş ışığı) gidermektir. Ek olarak, çalışma sonunda optimum arıtma koşulları belirlenecektir. Maximum giderim verimleri UV ile arıtmayla elde edilmiştir. Fotokatalitik bozunum için (UV), toplam fosfor hariç ( 5 g/L), KOİ (%78), toplam fenol (%86), TKM (%77) ve toplam azotun (%100) maksimum giderim verimleri 1 g/L nano-ZnO-SiO2 kompozitiyle elde edilmiştir. Toplam fenol (90 dakika) ve toplam azot (60 dakika) hariç KOİ, toplam fenol, TKM ve toplam azotun maksimum verimleri 15 dakika maruziyet süresi sonrasında elde edilmiştir. Toplam azot (pH 7) ve toplam fosfor (pH 10) hariç KOİ, toplam fenol ve TKM'nin maksimum giderim verimleri zeytin karasuyunun orijinal pH'ında (4.01) elde edilmiştir. Toplam fosfor hariç (5 g/L) zeytin karasuyunun güneş ışığı altında KOİ (%77), toplam fenol (%73), TKM (%64) ve toplam azot (%96) arıtımında 3 g/L nano-ZnO-SiO2 kompoziti gerekmektedir. KOİ, toplam fenol ve TKM maksimum verimleri zeytin karasuyunun orijinal pH'ında (4.01) elde edilmiştir. Toplam azot ve toplam fosforun (%80) maksimum verimleri sırasıyla pH 7 ve pH 10'da elde edilmiştir. Araştırmalar sonucunda UV ile fotokatalitik arıtmadan nano-ZnO-SiO2 kompoziti zeytin karasuyu arıtımında 6 kez kullanılabileceğine karar verilmiştir. 1 litre zeytin karasuyu arıtımı için, 500 TL'si 20 adet UV lambası için olmak üzere kimyasal maliyeti, elektrik tüketimi ve nanokompozit tüketimi maliyeti sadece 0.75 TL olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
High load of organic matter and polyphenols in olive mill wastewater (OMW) may have adverse impacts on soil, surface water and groundwater, and their disposal still represents an unsolved environmental problem. The aim of this study is to remove of COD, total phenol, total solid (TS), total nitrogen, total phosphorus and three polyphenols (gallic acid, para coumaric acid, t-para coumaric acid) in the OMW by nano-ZnO-SiO2 composite with adsorption and photocatalytic treatment (UV and sunlight). Additionally, optimum treatment conditions were determined to remove the pollutans. The maximum removal efficiencies were obtained with UV treatment. The maximum yields of COD (78%), total phenol (86%), TS (77%) and total nitrogen (100%) were obtained with 1 g/L nano-ZnO-SiO2 composite excluding total phosphorous (5 g/L). The maximum yields of COD, total phenol, TS and total nitrogen were obtained after 15 min excluding total phenol (90 min) and total nitrogen (60 min). The maximum removal efficiencies of COD, total phenol and TS were obtained at original pH of OMW (4.01) excluding total nitrogen (pH 7), total phosphorous (pH 10). The treatment of OMW with sunlight 3 g/L nano-ZnO-SiO2 composite is required for maximum yields of COD (77%), total phenol (73%), TS (64%) and total nitrogen (96%) excluding total phosphorous (5 g/L). The maximum yields of COD, total phenol and TS were obtained at original pH of OMW (4.01). The maximum yields of total nitrogen and total phophorous (80%) were obtained at pH 7 and 10, respectively. The last of investigations containing the reusability of the nano-ZnO-SiO2 composite showed that the old nano-composite can be used again six times for treatment of OMW throughout photocatalytic treatment with UV. 500 TL was spent for 20 UV lamps, while the chemical cost, electricity consumption and nanocomposite cost were only 0.75 TL for 1 liter OMW.