Madencilik faaliyetleri sonucu oluşan yüzey hareketlerinin yeni teknolojiler ile belirlenmesi
Investigation of surface movements induced by mine production using new technologies
  1. Tez No: 415411
  2. Yazar: MEHMET VOLKAN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAMDİ DELİORMANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Madencilik faaliyetlerinde madenin üretilmesi işlemi önemli birçok risk içermektedir. Bu riskler doğru şekilde analiz edilip zamanında önlemler alınmadığı durumlarda maden ocaklarında hem ekonomik kayıplar hemde işgücü kayıpları ortaya çıkabilmekte ve bunun yanında ölümlü ve yaralanmalı kazalar oluşabilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında da açık maden ocaklarında meydana gelen yüzey hareketlerinin sıklıkla kullanılan jeoteknik yöntemler yerine uzaktan algılama sistemleri ile izlenmesi konusunda çalışmalar yapılmıştır. Yapılan tez çalışmasında üç farklı açık ocaktaki yüzey hareketleri uzaktan algılama yöntemleri ile değerlendirilmiş ve hareketler karakterize edilmiştir. Yapılan ilk çalışmada Garp Linyit İşletmeleri Kütahya Tunçbilek kömür havzası açık ocakları harman sahasında meydana gelen harmanın akması hareketi optik uydu görüntüleri ve yersel lazer tarayıcı sistem ile takip edilmiştir. İkinci çalışmada ise ETİ Maden İşletmleri Bigadiç Simav ocağında güney ve Küçüktepe heyelanları olarak adlandırılan hareketler yersel lazer tarayıcı sistem ile izlenmiş ve alınan ölçümler vasıtasıyla hareketin yönü ve miktarı belirlenmeye çalışılmıştır. Son çalışmada ise Ege Linyitleri İşletmeleri Soma açık ocağında Kısrakdere bölgesinde yeraltı üretimi nedeniyle açık ocak şevlerinde meydana gelen deformasyonlar yine yersel lazer tarayıcı sistem ile belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Production of mines has lots of risks. The analysis of these risks and taking precautions has vital importance. Otherwise economical and labor loss will occur as a result of accidents involving death or personal injury. In this thesis, the remote sensing methods were carried out for monitoring the surface movements instead of geotechnical methods which are used frequently at open pit mines. In the study three different surface movements were examined at three different open pit mines, and characteristic feature of movements were revealed. First study consists monitoring of movement at open pit deposit area at Kütahya Tunçbilek lignite basin of Garp Lignite Co. by means of optical satellite imaginary and terrestrial laser scanner technology. In the second study the movements known as Kücüktepe landslide and Güney landslide were monitored with terrestrial laser scanner technology and the direction and the magnitude of movement were determined with the help of scanner data. In the last study the open pit slopes which were effected from underground production at Ege Lignite Co. Soma Open pit Kısrakdere Region were examined with terrestrial laser scanner technology and the deformation that occurred at slope was determined.