Modelling electromagnetic waves in anisotropic materials
Elektromanyetik dalgaların anizotropik ortamlarda modellenmesi
  1. Tez No: 415413
  2. Yazar: BARIŞ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VALERIY YAKHNO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez eletromanyetik dalgaların anizotropik ortamlarda modellenmesi ile ilgilidir. Tezin ilk bölümünde, genel gyrotropic ortamdaki elektrik ve manyetik matris Green fonksiyonlarının yaklaşık olarak hesaplanması için yeni bir yöntem önerilmiş ve araştırılmıştır. Bu yöntem aşağıda belirtilenlere dayanmaktadır. Elektrik ve manyetik matris Green fonksiyonlarının elemanlarının uzay değişkenlerine göre Fourier görüntüleri bazı matris dönüşümleri ve MATLAB'da sembolik hesaplamalar ile tam olarak hesaplanmıştır. Elektrik ve manyetik alanlar için Green fonksiyonlarının elemanları, bir önceki adımda elde edilen görüntülerine ters Fourier dönüşümünün regülarize edilmiş sayısal hesaplanması ile yaklaşık olarak türetilmiştir. Regülarizasyon parametreleri, regülarize edilmiş elektrik ve manyetik alanların Green fonksiyonları ile tam elektrik ve manyetik alanların Green fonksiyonlarının izotropik ortamda kıyaslanması ile seçilir. Sayısal deneyimler bu yöntemin doğruluğunu göstermektedir. Tezin ikinci bölümünde, zamana bağlı Maxwell denklemlerinin genel anizotropik iletken malzemelerdeki yaklaşık hesaplaması ile ilgili yeni bir yöntem önerilmiştir. Bu yöntem aşağıda belirtilenlere dayanmaktadır. Başlangıç değer problemi, uzay değişkenlerine göre Fourier dönüşümü uygulanarak Volterra integral denklemine indirgenmiştir. Elde edilmiş integral denkleminin çözümü ardışık yaklaşım yöntemiyle oluşturulmuştur. Son olarak zamana bağlı Maxwell denklemlerinin temel çözümünü bulmak için ters Fourier dönüşümü sayısal olarak uygulanmıştır. Sayısal deneyimler bu yöntemin doğruluğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis deals with modelling electromagnetic waves in anisotropic media. In the first part of the thesis, a new method of approximate computation of the electric and magnetic matrix Green's functions in general gyrotropic media has been suggested and investigated. This method is based on the following. The Fourier images of the elements of the electric and magnetic matrix Green's functions with respect to space variables are computed exactly by some matrix transformations and symbolic computations in MATLAB. The element of the Green's functions for electric and magnetic fields are derived approximately by the regularized numerical computation of the inverse Fourier transform of their images obtained on the previous step. The regularization parameters are chosen by comparison the elements of regularized Green's functions for electric and magnetic fields with exact the Green's functions for electric and magnetic fields in the case of an isotropic medium. The computational experiments confirmed the robustness of the method. In the second part of the thesis we suggested a new method of approximate computation of the fundamental solution of time-dependent Maxwell's equations for general anisotropic conductive materials. This method is based on the following. Applying the Fourier transformation with respect to the space variables, the initial value problem is reduced to the Volterra integral equations. The solution of the obtained integral equation is constructed by the method of successive approximations. Finally, the inverse Fourier transform is applied numerically to the fundamental solution for the time-dependent Maxwell's equations. The computational experiments confirmed the robustness of the method.