Production and application of n- and p-type Si wafer using CVD method
CVD yöntemi kullanılarak n- ve p-type Si wafer üretimi ve uygulaması
  1. Tez No: 415414
  2. Yazar: SALİH ALPER AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Elektrik ihtiyacı günümüzün en önemli konularından biridir. Çeşitli elektrik üretim yöntemleri olmakla birlikte, en çok kullanılan yer altı kaynaklarının hızla tüketilmesi yeni enerji kaynakları arayışını zorunlu kılmıştır. Dünyada günlük ihtiyaç ve kalite gereksinimlerin artması ile birlikte elektrikle üretme teknolojilerinde de yenilik arayışı önem kazanmıştır. Güneşten elektrik enerjisi üretimi güneş ışınlarıyla uyarılan bir yarıiletkenin iki ucuna kontak yapılması ve iletkenlik seviyesine geçen elektronlar devreyi tamamladıktan sonra eski konumlarına geri dönmesi prensibine dayanmaktadır. Disiplinler arası bir bilim olan malzeme bilimi; insanlık ihtiyaçlarını karşılayacak cihazların geliştirilmesi için uygun malzemelerin araştırılması ve geliştirilmesi olarak tanımlanabilir. Bu tez kapsamında katkılanmış yarıiletken silisyum waferlar kullanılarak yenilenebilir enerji üretimi için güneş hücresi üretilmesi hedeflenmiştir. Kendisi de bir yarıiletken olan tek kristal silisyum wafera katkılamalar yapılarak güneş ile uyarılabilmesi sağlanmıştır. Üretilen hücrelerinin yapılarının aydınlatılabilmesi için; SEM, XRD, XPS, UV-Vis, ve Profilometre ölçümleri yapılmıştır. Yapısal analizlere ek olarak üretilen hücrelerin elektriksel özellikleri, belirlenmiştir. Çalışmada bir çok önemli faktör vardır. Güneş ışığından maksimum yararlanmak için tüm bu faktörler bir hayli önemlidir. Tekstürleme ile malzeme yüzeyine gelen ışınların geldikleri açıyla yansımaları engellenmiştir. Difüzyon süresi çalışmalarıyla electron-boşluk ayrımının optimum gerçekleşme çalışmaları yapılmıştır. Yansıma önleyici kaplama ile hücre üzerine gelen ışınların absorblanması sağlanmıştır. Bilimsel sonuçlara ek olarak; çalışmanın desteklendiği İZ-KA ile yenilenebilir enerjiye üniversite içerisinde farkındalık kazandırılmıştır. Üniversite içerisinde kurulan güneş enerjili elektrik istasyonları sayesinde yine proje kapsamında üretilen elektrikli araçların akülerini şarj etmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Necessity for electricity is one of the most significant issues of present time. Rapid consume of most used underground resources made it necessary for researching the new kind of energy sources. After the increase of daily requirements and quality necessities, innovations in electric production technologies gained importance. Production of electricity from the sun is based on the principal of contacting the two sides of a semiconductor stimulated by sun and the returning of electrons which have been sent to conductivity level to their initiation locations after completing the entire circuit. Materials science which is a multidisciplinary branch could be defined as investigation and development of proper tools for providing sources for humanity. In this respect, in the scale of current thesis, production of solar cells for renewable energy obtainment using modified semiconductor silicon wafers was aimed and studied. Single crystal structured crystal wafers with semi-conductive character were modified and the stimulation of material with sun light was achieved. In order to enlighten the structures of the produced solar cells, SEM, XRD, XPS, UV-vis and profilometer calculations were carried out. In addition of structural analysis, electrical properties of the produced cells were determined. There are many remarkable factors in current study in order to benefit fully from the sunlight. By texturation, refraction of photons interacted with surface was prevented opposite to the angle they interacted. Optimum realization studies of electron-hole separation were achieved with diffusion time determination. With utilization of reflection blocker coating, absorption of rays interacted with the surface of solar cells was provided. In addition to the scientific results, with the support of İZ-KA to the current study, more attention to renewable energy in Dokuz Eylül University was gained. Thanks to the energy stations in university in scope of current project, charging the batteries of electrical devices was realized.