4-floro benzil metakrilat monomerinin sentezi ve n,n dimetilaminoetil metakrilat ile kopolimerizasyonu
Synthesis of 4-fluoro benzyl methacrylate monomers and copolymerization with n,n dimethylaminoethyl methacrylate
- Tez No: 415421
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, flor grubu içeren bir monomer sentezlenmiştir. Bu amaçla çıkış maddesi olarak 4-floro benzil bromür ve sodyum metakrilat bileşiği kullanılmıştır. Tepkime mekanizması olarak bir yer değiştirme tepkimesi üzerinden monomer sentezlenmiştir. Elde edilen monomer, FTIR ve NMR gibi spektroskopik teknikler kullanılarak karakterize edilmiştir. Daha sonra elde edilen monomer ile N,N dimetilaminoetil metakrilat (DMAEMA) monomerinin 65 0C' de AIBN başlatıcısı kullanılarak farklı oranda serbest radikal polimerizasyonuyla kopolimerleri sentezlendi. Kopolimerlerin yapısı FTIR ve NMR teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Monomerlerin reaktivite oranları Kelen-Tüdos ve Fineman Ross metotları kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this research, we synthesized derivate of monomer that include fluorine group. This purpose, we used 4-fluoro benzyl bromide and sodium methacrylate compound for synthesis. The free radical initiated copolymerization of FBM with N,N dimethylaminoethyl methacrylate (DMAEMA) were carried out 65 oC using 2,2'-azobisisobutyronitrile (AIBN) as an initiator with different monomer-to-monomer ratios in the feed. Then, we synthesized copolymers with monomer and DMAEMA. This polymerization is free radical polymerization. The structure of the copolymers was characterized by FTIR, 1H and 13C-NMR NMR techniques. The reactivity ratios of the monomers were determined by the application of Fineman-Ross and Kelen-Tudos methods.