Controlled release of ampicillin from coxially electrospun polycaprolactone nanofibers
Ortak eksenli elektroeğrilmiş polikaprolakton nanofiberlerden ampisilinin kontrollü salımı
  1. Tez No: 415444
  2. Yazar: ZAHİDA SULTANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hidrofilik biyolojik ajanların kontrollü salımını gerçekleştirecek ortamların oluşturulmasında tekli elektro-eğirme gibi geleneksel yöntemler yetersiz kalmaktadır. Kontrollü salım için öne sürülen yaklaşımlardan biri modifiye ortak eksenli elektroeğirme yöntemi ile kabuk-çekirdek biçiminde fiberler üretimidir. Bu çalışmada, hidrofilik ve model polimerle uyumluluğu az olan bir ilaç kullanılarak, bahsedilen yöntemin kullanım alanı genişletilmiştir. Polikaprolakton (PCL) ile kaplanmış ampisilin içeren PCL nanofiberlerinin üretimi için kısmen elektroeğrilebilen %4 (ağırlık/hacim) polikaprolakton çözeltisi kabuk sıvısı olarak kullanılmıştır. Taramalı elektron mikroskopu ve optik mikroskop sonuçları ile membranların kabuk-çekirdek biçiminde nanofiberlerden oluştuğu kanıtlanmıştır. Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi ile ampisilin ile PCL arasında az miktarda uyumluluk olabileceği gözlenmiştir. Son olarak ilaç salım çalışmalarında kabuk-çekirdek biçimindeki membranlardan ilaç salımının tekli elektroeğrilmiş membranlara göre sıfırıncı dereceden kinetik denklemine daha uygun olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar ışığında modifiye otak eksenli elektroeğirme yönteminin ilaç salımındaki kullanım alanının uyumluluğu az olan polimer ve ilaçlar için genişletilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Controlled release of hydrophilic biological agents is difficult to be achieved with conventional approaches such as single electrospinning. One recent approach for controlled release is production of core-shell fibers via modified coaxial electrospinning. In this study, the application area of this technique was expanded by using it for a hydrophilic drug (ampicillin) which is known to have low compatibility with polycaprolactone (PCL). A partially electrospinnable 4% (w/v) PCL solution was used as a shell fluid in order to create ampicillin-loaded PCL nanofibers shelled by a PCL shield. Scanning electron microscopy and optical microscopy verified that the membranes consisted of nanofibers with core-shell structure. Furthermore, Fourier transform infrared spectroscopy demonstrated that some compatibility might be present between ampicillin and PCL. Finally, drug release studies showed that the drug release kinetics of core-shell products is closer to zero-order kinetics as compared to the products of single electrospinning. Together, these imply that the application area of modified electrospinning in controlled release could be expanded to polymers and drugs with low compatibility.