Lateksin agresif ortamlardaki sertleşmiş beton ve harç özeliklerine etkisi
Effect of latex on properties of hardened concrete and mortar in aggressive environments
- Tez No: 415465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CANBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Beton özeliklerini iyileştirmek adına günümüzde beton katkısı olarak polimerlerin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bir polimer türü olan ve doğal kauçuğun ham maddesi olan lateks, beyaz serbestçe akan bir sıvıdır ve bazı bitkilerin sütlü özüdür. Bu çalışmada beton ve harç numunelerine farklı oranlarda lateks katkısı ilave edilip elde edilen beton ve harçların dayanımları irdelenmiştir. Bunun yanında elde edilen numunelerin agresif ortamlardaki (asit, sülfat) dayanımları incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalarda farklı oranlarda lateks katkısı kullanılarak en iyi performansı gösteren lateks katkı oranı belirlenmesi amaçlanmıştır.Yapılan çalışmalarda karışıma çimento miktarının % 0, % 5, % 10 ve % 15 oranlarında lateks ilave edilerek beton ve harç numuneleri hazırlanmıştır. Numuneler su, asit ve sülfat ortamında bekletildikten sonra betonlar için basınç deneyi ve aderans deneyi yapılmıştır. Harç numuneler için kayma dayanımı tayini, yapışma dayanımı tayini, eğilme, basınç deneyleri, sülfat ve asit içerisindeki genleşme miktarı ölçümü yapılmıştır.Deney sonuçlarına göre beton içerisine ilave edilen lateks oranı arttıkça genel olarak basınç dayanımında düşüşler gözlemlenmiştir. Aderans deneyinde ise beton içindeki lateks oranı arttıkça dayanımlar artış göstermiştir.Asit ve sülfat etkisinde kalan beton ve harçların genel olarak dayanım kayıpları yaşadığı gözlemlenmiştir. Bunun yanında sülfat ortamında bekletilen numunelerde renk değişimleri, kılcal çatlaklar gözlemlenirken, asit etkisine maruz kalan numunelerde ise dağılmalar, beton yapısında bozulmalar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to improve the properties of concrete it has become rather widespread the use of polymers as the additive of concrete in recent years. Latex, which is a type of polymer and is raw material of natural caotchouc, is an white colored free flowing liquid and is exrtact of some plants. In this case, it has been examined the strength of concrete and mortar as the result of adding different rate of latex additive in sample of concrete and mortar. In addition it is examined the strength of the obtained samples in aggressive environment like acid and sulfate. In experimental work carried out it is aimed to determine the best performance of the contribution rate of latex by using different rates. In studies it was prepared concrete and mortar samples by adding to mixture 0 %, 5 %, 10 % and 15 % of cement. After holding samples in water, acid and sulfate environment, pressure and adherence test were made for concrete. For mortar samples, determination of share and adhesive strength, bending, pressure tests were made and expansion amount in sulfat and acid measurement were taken.According to experimental results it was generally observed that compressive strengths declined while latex rate in concrete was increasing. Contrastly, in adherance experiment it observed that both the rate of latex in concrete and the strength increased have been increased.It was observed that concrete and mortar affected by acid and sulfate lost strength in general. Also, while colour changes in samples, which had been incubated sulfate environment, were observed, disintegrations and deterioration in concrete form in samples exposed acid effect were observed.