Yeni yüzey aktif maddeler (emülgatörler) varlığında farklı emülsiyon polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis of different emulsion polymers in the presence of new surfactants, and their characterization
- Tez No: 488115
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Emülsiyon polimerizasyonu farklı özelliklere sahip lateksler sentezlemek için oldukça yaygın kullanılan bir prosestir. Emülsiyon polimerizasyonunda lateksin özellikleri üzerine etki eden başlıca parametreler; başlatıcı,monomer, emülgatör konsantrasyonu, emülgatör türü, reaksiyon sıcaklığı ve süresi, karıştırma hızı vb dir. Emülsiyon homopolimerizasyonunda olduğu gibi kopolimerizasyonunda da reaksiyon bileşenlerinin ve reaksiyon parametrelerinin sayısının fazla olması nedeniyle henüz tüm değişkenlerin etkileri aydınlatılamamıştır. Ancak son polimerik ürünün (lateks) özellikleri -kopolimer kompozisyonu, molekül ağırlığı ve molekül ağırlığı dağılımı, dallanma, çapraz bağlanma, partikül morfolojisi, partikül boyutu ve partikül boyut dağılımı vb- uygulanan prosese bağlıdır. Reaksiyon değişkenlerinin de lateks özelliklerini etkilediği bilinmektedir. Bu tezde; ilk olarak farklı tekrarlanan birim sayılı oktil fenol etoksilatlar (Triton Serisi) kütlece %2.5-4 konsantrasyonunda kullanılarak yarı-sürekli prosesle emülsiyon polimerleri elde edildi. Tezin ikinci bölümünde ticari polimerik yüzey aktif madde (PEG Serisi) yine aynı konsantrasyonlarda kullanılarak ikinci seri lateksler sentezlendi. Üçüncü aşamada da PEG bazlı yeni polimerik yüzey aktif madde (PYAM) sentezlendi ve karakterize edildi. PYAM, önceki serilerdeki konsantrasyonlarda kullanılarak üçüncü seri lateksler sentezlendi. Sentezlenen tüm VAc-ko-BuA lateksleri fizikokimyasal ve kolloidal açıdan ayrıntılı olarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Emulsion polymerization is a widely used process for synthesizing latexes with different properties. The main parameters affecting latex properties in emulsion polymerization are; initiator / monomer / emulsifier concentration, emulsifier type, reaction temperature and duration, stirring rate, etc. As in the emulsion homopolymerization, the effects of all variables have not yet been elucidated in the copolymerization due to the large number of reaction components and reaction parameters. However, the final polymeric product (latex) properties are process-dependent, such as copolymer composition, molecular weight and molecular weight distribution, branching, crosslinking, particle morphology, particle size and particle size distribution, etc. It is known that reaction variables also influence latex properties.In this thesis; firstly emulsion polymers were synthesized in semi-continuous process using different repeat unit octyl phenol ethoxylates (Triton Series) at a concentration of 2.5-4% by weight. In the second part of the thesis, commercial polymeric surfactant (PEG Series) was again used in the same concentrations and second series latexes were synthesized. In the third step, a new polymeric surfactant (PYAM) based on PEG was synthesized and characterized. PYAM was used in synthesized third series latexes using same concentrations in previous series. All synthesized VAc-co-BuA latexes were characterized in all detail in terms of physicochemical and colloidal.