Demiryolu araçları bojilerinde uygulanan tahribatsız muayene yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of non-destructive testing method applied in railway bogie tools
- Tez No: 415469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MACİD NURBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Raylı taşımacılık, güvenli, konforlu ve hızlı bir seyahat sunduğundan günümüzde çok kullanılan ulaşım seçeneği olmuştur. Yeni teknolojilerin uygulanması ile erişilebilen seyir hızları artmıştır. Yüksek seyir hızları, daha büyük kalite gereksinimlerini mecbur kılmıştır. Malzemenin kaynaklı birleştirmelerinde oluşabilecek hatalar, yüksek seyir hızlarında birtakım riskler oluşturabilir. Bu yüzden can ve mal taşımacılığının güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi çok önemlidir. Bu çalışmada E 68000 tipi elektrikli lokomotif bojilerindeki kaynaklı birleştirmeler simüle edilerek tahribatsız muayene yöntemleriyle incelenmiştir. İki farklı kalınlıkta olan numuneler MAG ve Örtülü Elektrot Ark Kaynağı kullanılarak kaynatılmıştır. Elde edilen kaynaklı numunelere; Penetrant Test, Manyetik Partikül Test, Ultrasonik Test ve Radyografik Test uygulanmıştır. Bu araştırmanın sonunda hacimsel muayene yöntemleri ile yüzeysel muayene yöntemlerinin birbirini tamamlayıcı durumda olduğu tespit edilmiştir. Yüzeysel hata bulunmayan bir bölgeye hacimsel muayene yöntemlerinden biri uygulandığında yüzeyden uzakta hataların bulunabildiği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rail Transport System is a well-chosen transportation system since it offers secure, comfortable and fast travelling in today's world. By means of new technology the speed limits have been increased. As a result of high speed, the needs for quality is to be higher level. There may be some risks provided that there are defects on the welded-joints at high speeds. Therefore, it is vital to maintain a secure travelling for transporting life and property. In this research, welded-joints on E 68000 type electrical locomotives bogies with simulating non-destructive testing have been researched. The samples having two different thicknesses have been welded with MAG welding and manual metal arc welding. Liquid Penetration Test, Magnetic Particle Test, Ultrasonic Test and Radiographic Test have been applied on the welded samples. Volumetric inspection methods and surface inspection methods are mutually complementary has been identified at the end of the research. It has also been proved that there can be defects away from surface when one of the volumetric inspection methods is applied on a surface without any defects.