Bazı 3,5-dikloro-2-hidroksi-6-metoksibenzaldehit türevi bileşiklerin moleküler ve kristal yapılarının belirlenmesi
Investigation of molecular and crystal structures of some 3,5-dichloro-2-hydroxy-6-methoxybenzaldehyde compounds
  1. Tez No: 415479
  2. Yazar: PELİN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU ÖZEK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, bazı 3,5-Dikloro-2-hidroksi-6-metoksibenzaldehit türevi Schiff bazı olan (E)-2-[(2-klorofenilimino)metil]-4,6-dikloro-3-metoksifenol ve (E)-2-[(2-bromofenilimino)metil]-4,6-dikloro-3-metoksifenol bileşiklerin kristal ve molekül yapıları deneysel ve teorik yöntemlerle belirlenmiştir. Bileşiklerin moleküler geometrileri ve paketlenme etkileşimleri tek kristal X-ışını kırınımı yardımı ile incelenerek, kristal yapıları açığa çıkarılmıştır. Buradan elde edilen veriler kullanılarak hesaplamalı yöntemler yardımı ile elektronik özellikleri ortaya konulmuştur. Sonuç olarak bu bileşiklerin gösterebilecekleri olası biyolojik, kimyasal ve fiziksel özellikler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, crystal and molecular structures of (E)-2-(((2-chlorophenyl)imino) methyl)-4,6-dichloro-3-methoxyphenol and (E)-2-(((2-bromophenyl)imino) methyl)-4,6-dichloro-3-methoxyphenol compounds, which are 3,5-dichloro-2-hydroxy-6-methoxybenzaldehyde derivative Schiff bases, have been determined by the experimental and theoretical methods. Crystal structures of these compounds have been revealed by examining the molecular geometries and the crystal packing effects with the aid of X-ray diffraction method. Electronic properties of compounds were demonstrated with the help of computational methods by using the data preciously obtained from X-ray analysis. As a result, the possible biological, chemical and physical features, these compounds can show, were discussed.