4-metoksifenol grubu içeren bazı schıff bazı bileşiklerinin kristal yapı ve moleküler özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the crystal structure and molecular properties of some schiff base compounds containing 4-methoxyphenol group
  1. Tez No: 415480
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SERKAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında o-hidroksi Schiff bazlarından türetilen, C15H13BrFNO2 ve C30H24I2N2O4 organik moleküllerinin, tek kristal X-ışını yapı çözümleri ve kuramsal hesaplama yöntemi ile elde edilen bazı özellikleri incelenmiştir. İncelenen kristaller, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Organik Kimya Laboratuarında sentezlenmiştir. Bu kristallerin X-ışını kırınım verileri Oxford Xcalibur difraktometresi ile elde edilmiştir. Toplanan şiddet verilerinin analizi sonucunda, kristallerin geometrik parametreleri ile molekül içi ve moleküller arası etkileşimleri hakkında bilgi edinilmiştir. Kuramsal çalışmalarda Gaussian 03W ve GaussView 4.1.2 paket programları kullanılmıştır. Moleküllerin geometri optimizasyonu yoğunluk fonksiyonel kuramı yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca moleküllerin titreşim frekansları ve moleküler elektrostatik potansiyelleri hesaplama yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen teorik sonuçlar deneysel sonuçlarla desteklenmiş ve ayrıntılı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated X-ray single crystal structure solutions and some properties obtained from the theoretical calculations, of C15H13BrFNO2 and C30H24I2N2O4 organic Schiff base molecules. These crystals were synthesized in the Organic Chemistry Laboratory of Chemical Department, Faculty of Art and Science, Ondokuz Mayıs University. For the specified crystals, the intensity data collected on Oxford Xcalibur diffractometer. The consequence of structure solutions, geometric parameters and intramolecular and intermolecular interactions of crystals were interpreted. The theoretical calculations were performed with Gaussian 03W and GaussView 4.1.2 programs. First, in order to determine most stable geometries for each molecules, the geometry optimization was performed with Density Functional Theory. In addition, in this study, some properties of molecules such as vibrational frequencies, molecular electrostatic potential surface, which are not obtained from X-ray single crystal structure solution, were calculated.