Drama tekniği ile zenginleştirilmiş 5e öğretim modelinin öğrenci başarı ve tutumlarına yönelik etkileri: Maddenin tanecikli yapısı ve karışımlar
Effects of 5e teaching model enriched with drama techniques towards students' success and attitude:Granular structure of substance and mixtures
  1. Tez No: 415488
  2. Yazar: YUSUF İSLAM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİF ALİ DEĞİRMENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersinde 5E öğretim modelinin derinleştirme aşamasında drama tekniğiyle desteklenerek öğrenecekleri ''maddenin tanecikli yapısı ve karışımlar'' konusunun öğrencilerin başarılarına ve fen ve teknoloji dersine yönelik tutumlarına etkisinin saptanması ve bu konudaki görüşlerinde meydana gelen değişimlerin tespit edilmesi olarak belirlenmiştir. Araştırma, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Ordu ilinin Ünye ilçesinde bulunan bir ortaokulun 7. sınıfında okuyan 40 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Kontrol ve deney grubu olmak üzere 2 grup oluşturulmuştur. Dersler, kontrol grubuna MEB kılavuz kitabının belirttiği şekilde 5E yöntemiyle işlenmiş, deney grubuna ise 5E yönteminin derinleştirme basamağı drama tekniği ile geliştirilerek işlenmiştir. Araştırmada nicel veriler Başarı Testi ve Fen ve Teknoloji Tutum Ölçeğiyle; nitel veriler ise yarı yapılandırılmış mülakatlarla toplanmıştır. Bu testlerin sonucunda elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Science) 16 programıyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda drama tekniği ile desteklenen öğretimin uygulandığı deney grubu ile kılavuz kitaba bağlı 5E yöntemin uygulandığı kontrol grubunun Fen ve Teknoloji dersindeki başarıları ve Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutumları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Mülakat bulgularında ise soyut kavramların öğretiminde drama tekniğinin etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is stated to determine the effects of the subject 'Granular Structure Of The Substance And Mixtures' which students will learn by getting supported by drama techniques to their success and attitudes towards Science and Technology Lesson and detect the changes in their opinions occur on this topic at the stage of deepening 5E Teaching Model in seventh grade students ' Science and Technology Class. The research was realised with 40 seventh grade students in a Middle School which takes place in Ünye, the district of the province, Ordu in 2014-2015 education year .Two groups were formed ,control and test. Lessons were taught to control group with 5E Method as it was specified in MEB guidebook and with drama techniques to test group at the step of deepenig 5E Method. In research, quantitative data were gathered with Achievement Test and Science and Tecnology Attitude Scale and qualitative data with semi-structured interviews. The data obtained at the end of these tests were analyzed with SPSS(Statistical Package for Social Science) 16 Program. According to the results, it was found that there is significant difference in favor of test group between the successes in Science and Tecnology Lesson and attitudes towards Science and Tecnology Lesson of the Test Group which teaching supported by drama techniques was applied and the Control Group 5E method depends on guidebook was applied. Also, results of the interview revealed that drama techniques is effective on teaching abstract concept.