Ordu ili aşağı Melet ırmağı sedimentinde ağır metal birikimi
Heavy metal accumulations in the sediment of lover Melet river, Ordu
  1. Tez No: 415491
  2. Yazar: ABUZER AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. YALÇIN TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Çevre Mühendisliği, Aquatic Products, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Melet Irmağı, Sivas ili sınırlarından doğan, yaklaşık 161 km uzunluğu ile Ordu ilinin en büyük akarsuyudur. Irmak, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgeleri arasında doğal bir geçiş sınırı oluşturur. Ekim 2013-Eylül 2014 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada Aşağı Melet Irmağında sedimentindeki bazı ağır metallerin birikiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Örneklerin ağır metal analizi Bruker ICP-MS cihazı ile yapılmıştır. Melet ırmağı sedimentinde yapılan ağır metal analizinde Cr, Mn, Fe, Co, Cu, Zn, As, Se, Cd ve Pb tüm aylarda belirlenmiştir. Tüm aylardan elde edilen analiz sonuçları maksimum ve minimum değer olarak; Cr:6.4±2.7, Mn:589.79±194.04, Fe:11211.02±6555.33, Co:7.83±3.83, Cu:25.83±6.89, Zn:71.88±13.32, As:2.19±0.17, Se:29.31±9.15, Cd:0.39±0.05, Pb:25.23±3.09 µg/g olarak bulunmuştur. Ni hiç bir istasyonda tespit edilememiştir. Tüm istasyonlar arasında sedimente en fazla birikim gösteren metal Fe olurken en az birikim gösteren metal ise Cd olarak belirlenmiştir. Metal birikiminde en büyükten en küçüğe doğru sıralama ise Fe > Mn > Zn > Cu > Se > Pb > Co > Cr > As > Cd şeklinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Melet River, originated from the city limits of Sivas, is the longest river of Ordu with approximate length of 161 km. The river is a natural board between the Middle and The East Black Sea Regions. Carrying between October 2013 and September 2014, the present study aimed to investigate accumulation of some heavy metals in the sediment of Lower Melet River. Sample's heavy metal analyses were performed by Bruker ICP-MS instrument. Melet River sediment's heavy metal levels of Cd, Co, Cr, Cu, As, Se, Fe, Mn, Pb ve Zn were determined monthly. Obtained data from all months the max. and min levels of metal were as follows; Cr:6.4±2.7, Mn:589.79±194.04, Fe:11211.02±6555.33, Co:7.83±3.83, Cu:25.83±6.89, Zn:71.88±13.32, As:2.19±0.17, Se:29.31±9.15, Cd:0.39±0.05, Pb:25.23±3.09 µg/g. Ni levels were undetectable for all months and stations. Fe is determined as the highest concentrate metal for all months and stations while Cd is the lowest. The Metal concentrations in descending order were as follow; Fe > Mn > Zn > Cu > Se > Pb > Co > Cr > As > Cd , respectively.