Batlama Deresi su kalitesi ve kirlilik düzeyinin belirlenmesi
Determination of the water quality and pollution level of Batlama Creek
- Tez No: 415492
- Danışmanlar: PROF. DR. A. YALÇIN TEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giresun il merkezinden denize dökülen Batlama Deresi'nin bazı su kalitesi parametreleri ve kirlilik durumunu belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmaya Haziran 2014 tarihinde başlanılmış ve Mayıs 2015 tarihinde sonlandırılmıştır. Çalışma 12 ay boyunca yürütülmüş olup, tespit edilen üç istasyondan su örnekleri aylık olarak toplanmıştır. Su kalitesi parametrelerinden; çözünmüş oksijen, oksijen doygunluğu, pH, sıcaklık, tuzluluk, toplam çözünmüş madde (TDS), iletkenlik, spesifik iletkenlik, klorofil-a, oksidasyon redüksiyon potansiyeli (ORP), biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ5), toplam alkalinite, toplam sertlik, toplam amonyak azotu (TAN), amonyum (NH4), amonyak (NH3), toplam fosfor (TP), çözünebilir reaktif fosfor (SRP), askıda katı madde (AKM) ,Nitrat ve ayrıca toplanan örneklerden Sediment pH tayinleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin ortalama değerleri; çözünmüş oksijen 10,65 mgL-1, oksijen doygunluğu %99,67, pH 8,25, sıcaklık 11,54°C, tuzluluk 0,12 ppt, TDS 168,66 mgL-1, iletkenlik 203,92 µScm-1, spesifik iletkenlik 266,00 µScm-1, ORP -77,25mV, BOİ5 1,52 mgL-1, toplam alkalinite 103,66 mgL-1, toplam sertlik 125,58 mgL-1, klorofil-a 2,37 µgL-1, TAN 0,34 mgL-1, NH4 0,29 mgL-1, NH3 0,052 mgL-1, TP 0,122 mgL-1, SRP 0,022 mgL-1, AKM 40,94 mgL-1 olarak tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda Batlama Deresi su kalitesinin tarımsal faaliyetler için kullanılabilir, sucul canlılar için uygun yaşam ortamı olabileceği sonucuna varılmıştır. Batlama Deresi, TP ve NH4 bakımından az kirlenmiş su sınıfında yer alırken çözünmüş oksijen doygunluğu bakımından yüksek kaliteli su sınıfında yer almaktadır. Diğer parametreler kirlilik yaratmayacak düzeyde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study started in June 2014 and ended in May 2015 which is determined some water quality parameters and the dirty situation of Batlama Creek, poured to forth the sea at the city centre in Giresun.The study was continued in 12 months. The water samples were collected monthly from three stations which were fixed.The water quality parameters of; dissolved oxygen, oxygen saturation rate, pH, temperature, salinity, total dissolved solids (TDS), conductivity, chlorophyll-a, oxidation reduction potential (ORP), biochemical oxygen demand (BOD), total alkalinity, total hardness, total ammonia nitrogen (TAN), ammonium (NH4), ammoniac (NH3), total phosphate(TP), soluble reactive phosphorus (SRP), total suspended solids (TSS), Nitrate and sediment pH were measured. The means obtained data were as follow; dissolved oxygen 10,65 mgL-1, oxygen saturation rate 99,67 %, pH 8,25, temperature 11,54°C, salinity 0,12 ppt, TDS 168,66 mgL-1, conductivity 203,92 µScm-1, spesific conductivity 266,00 µScm-1, ORP -77,25 mV, BOD 1,52 mgL-1, total alkalinity 103,66 mgL-1, total hardness 125,58 mgL-1, chlorophyll-a 2,37 µgL-1, TAN 0,34 mgL-1, NH4 0,29 mgL-1, NH3 0,052 mgL-1, TP 0,122 mgL-1, SRP 0,022 mgL-1, TSS 40,94 mgL-1, Nitrate 1,83 mgLˉ¹ and sediment pH 7,75 . Obtained data showed that the water quality of Batlama Creek may suitable for agricultural activities and may be a suitable living habitat for the living beings. Total Phosphorus and ammonium nitrogen level of Batlama Creek were less contaminated water while the dissolved oxygen saturation is the high-quality water class. Batlama Creek may be classified as clean water and has no threat regarding to rest of the detected parameters.