İkinci faz içeren alüminyum alaşımlarında soğuk deformasyonun yeniden kristalleşmeye ve ikinci faz oluşum kinetiğine etkisi
  1. Tez No: 4154
  2. Yazar: M.BERKAY ERİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM ÖNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu calxsmada yüksek mukavemetli alüminyum döküm alaşımlarm- dan Al-Si-Cu ve Al-Si-Mg alaşımlarının yaşlanma sertleşmesi davranışı ve yaşlanmadan önceki değişik oranlardaki soğuk de- formasyonun yaşlanma davranışı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca aynı alaşımlarda bulunan ikinci fazların rekristalizas- yon olayına etkisini incelemek için rekristalizasyon deneyleri yapılarak alaşımın ve saf alüminyumun rekristalizasyonu karşı laştırıldı. Deneylerde, Et ibank Seydişehir Alüminyum Tesislerinde üretilen Eti-Al 110 ve magnezyum ilaveli Eti- Al 120 ile saf alüminyum döküm külçelerinden elde edilen parçalar kullanıldı. Hazırlanan numunelerin, termal ve mekanik işlemler sırasında sertlikleri ölçülerek yaşlanma ve rekristalizasyon olayları incelendi ve zamana bağlı sertlik değişimleri tablo ve grafikler halinde el de edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the age hardening behaviour of high strenght aluminium cast alloys, Al-Si-Cu and Al-Si-Mg,and the effect of deformation on aging behaviour has been studied. In addition to these, recristalization experiments have been carried out for determining the effect of the second phases present in this alloys to recristalization process. In the experiment s,Eti-Al 110 and Eti-Al 120 with magnesium addition which are produced in Etibank Seydişehir Plant have been used. The specimens have been machined from cast ingot. Aging and recristalization phenomena have been investigated by measuring the hardness of specimens after thermal and mec hanical processes and hardness variations have been presented as tables and diagrams.