Poli(metilen mavisi) kaplı altın elektrot ile asetilsalisilik asite duyarlı potansiyometrik sensör geliştirilmesi
Development of acetylsalicylic acid-sensitive potentiometric sensor with poly (methylene blue) coated gold electrode
  1. Tez No: 415504
  2. Yazar: AHMET KARAÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada altın elektrot metilen mavisinin elektropolimerizasyonu ile modifiye edilmiştir. Elektropolimerizasyon asetilsalisilik asit (aspirin) içeren ortamda yapılarak asetilsalisilik asit molekülünün iletken polimer film içerisinde moleküler baskılanması yapılmıştır. Poli(Metilen mavisi) ve asetilsalisilik asit baskılanmış poli(Metilen mavisi) modifiye elektrotların elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametri, elektrokimyasal empedans spektroskopisi ve potansiyometri teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Asetilsalisilik asit çözeltilerinde asetilsalisilik asit baskılanmış modifiye elektrotun empedans spektrumunun ve potansiyelinin değiştiği belirlenmiştir. Modifiye elektrodun asetilsalisilik asite karşı potansiyometrik cevabının doğrusal olduğu belirlenmiş olup sensör olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a gold electrode modified by the electropolymerization of methylene blue. Molecular imprinting of acetylsalicylic acid in the conductor film was done by electropolymerization in an acetylsalicylic acid containing media. Electrochemical properties of Poly(Methlylene blue) and acetylsalicylic acid imprinted poly(Methylene blue) modified electrodes were studied by cyclic voltammetry, electrochemical impedance spectroscopy and potentiometry techniques. Changes in impedance spectra and potentials of acetylsalicylic acid imprinted poly(Methylene blue) modified electrode have been determined in acetylsalicylic acid solutions. The potantiometric response of the modified electrode has a linear characteristic thus it is shown that it can be used as a sensor for acetylsalicylic acid.