Bazı geçiş metallerinin tiyofen-2-karboksilik asit komplekslerinin sentezi, spektroskopik, termal ve yapısal özellikleri
Synthesis, spectroscopic, thermal and structural properties of some transition metal complexes of thiophene-2-carboxylic acid
- Tez No: 415503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma ile tiyofen-2-karboksilik asitin (HTCA), imidazol (im) ligantı içeren kompleksleri sentezlenmiş, yapıları X-ışınları tek kristal kırınım yöntemi ile aydınlatılmış, spektroskopik (IR ve UV-Gör.), manyetik ve termal özellikleri incelenmiştir. Komplekslerde tiyofen-2-karboksilik asitin monoanyonik formda tek dişli olarak metal iyonuna karboksilik asit oksijeninden bağlandığı, imidazol ligantının ise azot atomu üzerinden metal iyonlarına koordine olduğu belirlenmiştir. Komplekslerin kapalı formüllerinin mangan, kobalt ve kadmiyum kompleksleri için [M(TCA)2(H2O)2(im)2], bakır kompleksi için ise [Cu(TCA)2(im)2] şeklinde olduğu belirlenmiştir. Mangan, kobalt ve kadmiyum komplekslerinin [MO4N2] tipinde oktahedral geometrili, bakır kompleksinin ise [CuO2N2] tipinde karedüzlem geometrili olduğu bulunmuştur. Manyetik moment ölçümleri ile komplekslerin zayıf alan kompleksleri oldukları bulunmuştur. Komplekslerin susuz hallerinin ilk bozunma basamaklarına ait DTGmaks. sıcaklıkları dikkate alındığında termik kararlılık sırasının Co (273°C)>Cu (229°C)>Cd (175°C)>Mn (167°C) şeklinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the complexes containing thiophene-2-carboxylic acid (HTCA) and imidazole (im) ligants were synthesized and characterized by X-ray single crystal diffraction method. Also, spectroscopic (IR and UV-Vis.), magnetic and thermal properties were investigated. In the complexes, the thiophene-2-carboxylic acid acted as monoanionic monodentate manner and bonded to the metals via its carboxylate oxygen. The imidazole ligants bonded to the metals via its nitrogen atoms. The formula of the complexes were found as [M(TCA)2(H2O)2(im)2] (M: Mn, Co, Cd) and [Cu(TCA)2(im)2]. The geometry around the metal centers were found as octahedral [MO4N2] type for manganese, cobalt and cadmium complexes and found as square-planar [CuO2N2] type for copper complex. Magnetic susceptibility measurements showed the complexes were in low ligant field complexes. In the consideration of anhydrous form of the complexes, the thermal stability of the complexes was suggested as Co (273°C)>Cu (229°C)>Cd (175°C)>Mn (167°C).