Rethinking roots of socialist city
Sosyalist kentin kökenlerini yeniden düşünmek
  1. Tez No: 415518
  2. Yazar: EMRE SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAĞATAY KESKİNOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kapitalist kentleşme çözümsüz bir çıkmaz içerisindedir. Bu tez kapitalist kentleşmenin içinde bulunduğu çıkmazı bir kez daha vurgulayarak onun karşısına ütopyacı bir bakış açısıyla devrimci bir alternatif olarak sosyalist kenti koymayı amaçlar.Sosyalist kentin ilkelerini geçmiş sosyalist kent deneyimlerinden aldığı referansların ışığında günümüz kapitalist kentinin karşısına yerleştirir. Sosyalist ideolojinin eşitlik, örgütlülük,üretkenlik gibi ilkelerinin nasıl mekansallaştırılabileceği,mekânın kamusallığa ve toplumun sosyalistleştirilmesine nasıl hizmet edeceği, kentsel mekanın nasıl eşit olacağı ve sosyalist kentte kapitalizmin tüketiciliğine karşı üretici güçlerin etkin kılınmasına nasıl hizmet edeceği konularında tartışma yürütür.
Özet (Çeviri)
Capitalist urbanization is doomed to meet a dead-end. Hereby, from a utopian point of view, we propose the socialist city as a revolutionary alternative to overcome the capitalist crises. We discuss the principles of the socialist city in the light of references from socialist city expansions in the past and in contrast to today's capitalist cities. We discuss how can the principle ideas of the socialist ideology such as equality, organization and productivity be spatialized, how can space serve publicness and socialization of the society, how can the urban space and geography be equal, and how can the socialist city serve productive forces against consumerism of the capitalist city.