Range to-go estimation for a tactical missile with a passive seeker
Pasif arayıcılı taktik bir füze için kalan mesafe kestirimi
  1. Tez No: 415522
  2. Yazar: SUZAN KALE GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TÜRKER KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Literatürde, Saf Oransal Seyrüsefer Güdüm yöntemini iyileştirmek amacıyla, gelişmiş güdüm kanunları önerilmiştir. Bu kanunlardan çoğu, füze ile hedef arasındaki mesafeye (kalan mesafe) ihtiyaç duymaktadır. Ancak, bu bilgi pasif arayıcılar tarafından ölçülememektedir. Bu çalışmadaki amaç, pasif arayıcılı taktik bir füze ile sabit bir hedef arasındaki mesafenin kestirimini yapmaktır. Bu tezde, iki farklı yöntem çalışılmıştır: Üçgen Metodu ve Geliştirilmiş Kalman Filtresi. Birçok alanda kullanılan Üçgen Metodu bu çalışmada, hareket eden bir füze ile sabit bir hedef arasındaki mesafenin hesaplanması için uygulanmıştır. Bu metodun, AÖB ve arayıcı hatasına bağlı hassaslığı incelenmiştir. Hassaslık analizi sonucunda, kalan mesafe hatasının füzenin yörüngesine bağlı olduğu sonucu çıkarılmıştır. Bu ilişkiye göre Sabit Bakış Açısı Güdümlü Arafaz yörüngesinin ayarlanmasıyla, kalan mesafe hatası belirli bir değerin altına indirilmiştir. Buna ek olarak,“geometrik zayıflık”ile ilgili problem tespit edilmiş ve istenen seviyede kalan mesafe doğruluğunu elde edilecek şekilde kontrol altına alınmıştır. İkinci olarak, Geliştirilmiş Kalman Filtresi (GKF) ile kalan mesafe kestirimi yapılmıştır. Sistem Değiştirilmiş Polar Koordinatları cinsinden 3 boyutlu füze-hedef geometrisi için modellenmiştir. Kestirim, gimballi arayıcı tarafından sağlanan Görüş Hattı (GH) açısı ve GH açısal hız ölçümünü kullanılarak yapılmaktadır. Kestirim performansının senaryonun gözlenebilirliğine bağlı olduğu bilinmektedir. Gözlenebilirliğin düşük olduğu durumlarda filtrenin performasını iyileştirmek amacıyla, GKF ile Üçgen Metodu entegre edilmiştir. Bu entegrasyon, Üçgen Metodu tarafından hesaplanan kalan mesafenin Kalman Filtesine bir ölçüm olarak alınacak şekilde modellenmesiyle mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout literature, tending to replace or improve Proportional Navigation Guidance, advanced guidance laws have been proposed. Most of these laws require the range between the target and the missile (range-to-go) which cannot be measured by passive seekers. The main objective of this thesis is to perform the estimation of range to a stationary target for a tactical missile equipped with a passive seeker. Two different approaches are investigated: the Method of Triangulation and the Extended Kalman Filter. The Method of Triangulation which is employed in a number of fields is used in this work to calculate the range between a stationary target and a moving missile. The sensitivity of this method to measurement errors in IMU and seeker is studied. It is discovered that the error in range depends on the trajectory of the missile. This relationship is utilized to adjust the Constant Bearing Midcourse trajectory so that the range error is reduced to a certain level. Moreover, from sensitivity analysis, the problem of“geometric dilution”is identified and controlled to obtain a desired accuracy in range. Secondly, the estimation of range-to-go with an EKF is studied where the system model is formulated in terms of Modified Polar Coordinates (MSC) for 3D missile-target geometry. The estimation is performed from LOS angle and LOS rate measurements provided by the gimballed seeker. It is known that the performance of the filter depends on the observability of the scenario. To help to improve the performance of the filter even when the observability lacks, the EKF and the Method of Triangulation are integrated. The integration is carried out by taking the range output of the triangulation as one of the measurements provided to the EKF.