Antioxidant and cytotoxic properties of salvia fruticosa m. and its effects on gene expressions of some CYP450 and antioxidant enzymes in HT-29 cell line
Salvıa frutıcosa m. bitkisinin antioksidan ve sitotoksik özellikleri ve HT-29 hücre hattında bulunan bazı CYP450 ve antioksidan enzimlerin gen ifadeleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 415534
  2. Yazar: AHMET ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN FARUK BOZOĞLU, DOÇ. DR. ÖZLEM TOKUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Salvia bitki türü yaygın olarak yetiştirilen ve antimikrobiyal, antioksidan, antikarsinojen ve antiinflamatuvar özellikleri sebebiyle tıpta çeşitli amaçlar için kullanılan bir türdür. Bu çalışmada Salvia fruticosa su ekstresinin fenolik bileşimini araştırmak ve bu bileşenlerin kanser bağlantılı ilaç metabolize eden enzimler üzerindeki etkisini anlamaktır. S. fruticosa ekstresi DPPH ve ABTS radikallerine karşı yüksek sönümleme aktivitesi ve yüksek oranda Demir (II) iyonları şelatlama aktivitesi göstermiştir. Ekstrenin toplam flavonoid içeriği toplam fenolik içeriğinin dörtte üçü olarak bulunmuştur. Rosmarinik asit, kafeik asit, sirinjik asit, trans resveratrol ve kuversetin gibi bazı önemli fenolik asit ve flavonoidlerin varlığı RP-HPLC ile tasdik edilmiştir. XTT ve TBE metodları ile S. fruticosa ekstresinin ve fenolik bileşenlerinden rozmarinik asit ve kafeik asitin HT-29 kolon kanser hücre hattı üzerindeki doza ve zamana bağlı sitotoksik etkisi araştırılmıştır. Farklı metodlar sonucu hücre çoğalmasının % 50 engellenmesine sebep olan IC50 konsantrasyon değerleri hesaplanmıştır. Kanserle bağlantılı ilaç metabolize eden enzimlerin gen ifadeleri kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile incelenmiştir S. fruticosa muamelesi sonucu HT-29 hücrelerindeki bazı faz I, faz II enzimleri ile bazı antioksidan enzimlerin gen ifadelerinin arttığı bazılarının ise azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Salvia genus is a widely cultivated as a perennial herb and used in medicine for various purposes due to its antimicrobial, antioxidant, anticarcinogen and anti-inflammatory properties. In this study, the phenolic composition of water extract of Salvia fruticosa and possible effects of those constituents in cancer related drug metabolizing enzymes are investigated. S. fruticosa extract displayed high Radical Scavenging Activity against DPPH and ABTS radicals and also showed high Fe2+ Chelating Activity . Total flavonoid content was found as three fourth of total phenolic content. Presence of important phenolic acids and flavonoids such as rosmarinic acid, caffeic acid, syringic acid, trans resveratrol and quercetin were validated with RP-HPLC analysis. Cytotoxicity of S. fruticosa extract, rosmarinic acid and caffeic acid treatments on HT-29 colon cancer cell line was investigated by XTT and TBE assays by dose and time dependent manners and IC50 values were calculated. Cancer related drug metabolizing enzyme gene modulations were also investigated using qRT-PCR. While some phase I and phase II antioxidant enzymes were up-regulated some were down-regulated in HT-29 cells in response to duration of S. fruticosa treatment were observed.