Properties of charmoniumlike states
Charmonıum benzerı parçacıklarının özellikleri
  1. Tez No: 415533
  2. Yazar: HİKMET ÖZŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHMASİB ALİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalısmada Y(3940) mezonu ve ortonormal eşleniğinin çesitli hadronik özellikleri incelendi. Bu parçacıklar, çarmonium ve mezon molekülünün karsımı olarak degerlendirilmistir. charmonium ve mezon molekülü parçacıklarının kuark akıları kullanılarak korelasyon fonksiyonu olusturulmustur. Iki-nokta korelasyon fonksiyonu için QCD toplam kuralları kullanılarak, bu parçacıkların korelasyon fonksiyonlarının OPE ve fenomenolojik temsilleri çıkarıldı. Daha sonra bu iki temsil, kompleks düzlemde analitik süreklilik ile birlestirilerek, bu parçacıkların kütle ve karısım açıları için toplam kuralları çıkarıldı
Özet (Çeviri)
In this work, hadronic properties of exotic meson candidate Y(3940) and its orthogonal state are studied. These meson states are considered as a mixture of charmonium and meson molecule. The interpolating quark currents for charmonium and meson molecules are used to construct the correlation function. QCD sum rules approach for two-point function is then used to derive OPE and phenomenological representation of the correlation function of these mesons. Next, these two representations are connected by the analytical continuity in the complex plane and the sum rules for the mass and the mixing angle are derived. Using these sum rules, properties of charmonium states are studied